2 NİSAN DÜNYA OTİZM GÜNÜ

2 NİSAN DÜNYA OTİZM GÜNÜ

“ OTİZMİ ANLAMAK İÇİN YAKININDA OLMASINI BEKLEME”

Dünyamızda 54 kişide 1 olarak görünen otizm spektrum bozukluğu günden güne artarak devam etmektedir…

Bazen çok şey söylemek istersiniz, suskunluğunuz sessiz çığlıktır aslında yada kabulleniş ve teslimiyettir. Ülkemizde yaklaşık aileleri ile beraber yaşayan 2 milyon otizmli birey vardır.

Ben hem çalışan özel anne hem de memleketine farkındalık yaratmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi olarak sizlere lütfen geç olmadan OTİZMİ fark edin çağrısında bulunmak istiyorum.

Otizm: 0-3 yaş aralığında çocuklarda kendini gösteren nöro-gelişimsel bir farklılık durumudur. Belirtileri ise;

1. Davranışlarda farklılık

2. Konuşmada gecikme veya konuşma bozuklukları

3. Dikkat eksikliği

4. Hiperakivite/Hipoaktivite

5. Sınırlı göz teması kurma veya kurmama

6. Odaklanma güçlükleri

7. Sterotipik Hareketler olarak seyredebilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önlem Dairesi’nin en son açıkladığı bilgiye göre, bugün doğan her 54 çocuktan birisi otizmli olarak dünyaya gelmekte olup, şuan pandemi olarak hayatımızı durduran Covid-19 dan daha da hızlı olarak OTİZM ilerlemektedir.

Söz konusu olan salgının getirdiği şartların otizmli bireyleri daha da etkilediğini belirtmek isterim. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığımıza ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza daha fazla sorumluluk düştüğünün de bilincinde olarak hareket etmeliyiz.

Kıymetli okurlarım, Otizm bir hastalık değil farklılıktır diyerek sözlerimi sonlandırıyor, Ülkemizin bu zor günleri de biz bize yeterek, sıkıntıları yeneceğimizi ifade ediyorum.

Saygılarımla tüm kamu oyuna arz ederim.

Mehtap AKGÜL

BOSDER BAŞKANI 

YORUM EKLE