İlk Mars helikopteri Ingenuity motorları çalıştırıyor

NASA geçtiğimiz ay Mars’a fırlattığı uzay aracı Perseverance’la beraber yola çıkan ve ilk Mars helikopteri olacak Ingenuity isimli uzay helikopterine ilk kez güç verdi.

İlk Mars helikopteri Ingenuity motorları çalıştırıyor

İlk Mars helikopteri Ingenuity şarj olmaya başladı

Şu anda Perseverance’a bağlı olarak Kızıl Gezegen’e doğru yolculuğunu gerçekleştiren helikopterin çalışabilir durumda olduğu aktarılmıştı. Konuyla ilgili NASA, 7 Ağustos’ta uzay uçuşunun ortasında helikopterin güç yüklenmesinin başladığını duyurmuştu. NASA’dan konuyla ilgili “ Bu, helikopterin ilk kez çalıştığı ve pillerinin uzay ortamında şarj edildiği anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Cnet’in haberine göre helikopterle ilgili birçok soru işareti bizleri bekliyor. Bunlar arasında Mars’a yapılacak zorlu yolculukta hayatta kalıp kalamayacağı, Perseverance cihazı gezegenin yörüngesine bıraktığında amaçlandığı gibi çalışacak mı gibi sorular kafaları kurcalıyor.

Bu durumla ilgili Ingenuity’nin proje yöneticisi MiMi Aung, “Helikopterin ilk sağlık kontrollerindeki durum iyiye işaret. Başka bir gezegende ilk deneysel uçuş testini gerçekleştirebilmemiz için daha çok ilklerle karşılaşacağız. Ancak hepimiz şu anda gelecek hakkında çok iyi hissediyoruz” dedi.

Açma ve şarj etme işlemleri yaklaşık 8 saat süren Ingenuity, lityum iyon pillerini yüzde 35’e kadar yeniden doldurdu. İşlemler her iki haftada bir tekrarlanacak. Eğer her şey yaver giderse, Perseverance’ın Şubat 2021’de Mars’a ulaşmasıyla helikopterin bir hayli şarjı olacak. Jezero Krateri’ne inecek olan uzay aracı, Kızıl Gezegen’in coğrafi yapısıyla ilgili bilinmeyenleri bizlere aktarmaya çalışacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER