Cesareti Sevebilir miyiz?

Görsel: "First Steps" - Antonio Berni

Uzuncadır kafamın içini kurcalayan bir şey var; seçim yapma hakkımız ve hayır diyebilme özgürlüğümüz.

Yollar yılları götürürken bir baktık ki kocaman insanlar olmuşuz. Her şeye hazırlıklı gibiyiz, yetişkin insanlarız ya hani(!) sanki çantamızın içinde bir paraşüt bile var, ona bile hazırlıklıyız. Hazırlıklıyız tamam da atlayabilecek miyiz?

Bugüne kadar öğrendiğimiz, bildiğimiz her şeyden özgürleşmemiz gerekiyor zaman zaman.  Geriye dönüp bakmak, öğrendiklerimizi şimdiki aklımızla kontrol etmek gerekiyor. Çocukken ebeveynlerimiz tarafından bize öğretilen her şey doğru muydu acaba? Yoksa onlar da onlara öğretilen, toplumun çoğunluğunun kabul ettiği için doğru sayılan şeyleri mi öğretti bize? Onlara karşı çıktığımızda durup dinleyip anlamaya çalıştılar mı bizi yoksa “sen sus bakiim(!)” gibi karşılıklar mı verdiler?

Bu yaşımıza gelene kadar herhangi bir an kabuğumuzu kırmış gibi hissettik mi kendimizi? Yoksa çatlama cesareti bile gösteremedik mi? Söylenen şeyler, yapılan davranışlar bize yanlış geldiğinde kafamızı kaldırmak isterken kafamıza mı vurdular yoksa, sanki kendi fikrimizi söyleme hakkımız yokmuş gibi? Mesela sevgiyi bize, bize uygun olan insanlara, fikirlere, davranışlara has bir şey olarak öğretmediler mi? Bize uymayan düşünceleri, davranışları ve dahası insanları sevebiliyor muyuz? Oysa sevgi kendinden olana verebildiğin ya da senin gibisini aradığın kutsal bir şey değildir ki, sevgi andaki güzellikleri görebilmekte gizlidir.

Başkalarının onayı olmadan da bir şeyleri sevebiliriz, en önce kendimizi, fikirlerimizi, ürettiklerimizi.. Anın akışıyla ortaya çıkan her şeyin içinde küçük sevgi tohumları gizlidir ve bizim bu sevgi tohumlarını ekebilmek ve hissedebilmek için diğerlerini anlamayı seçmemiz gerekiyor. Kendini olduğu gibi ortaya koyabilme cesareti gösteren bir insana bakıp gülümseyebilmemiz gerekiyor mesela. Çünkü etrafınıza bir bakın, kim kendini olduğu gibi ortaya koyabilecek kadar cesaretli? Kim kendini olduğu gibi ortaya koyabileni sevecek kadar cesaretli?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Ali
Hasan Ali - 2 ay Önce

Kimse. Bu coğrafyada insanlar kendinde olmayan farklılıkları sevebilseydi ne bu kadar savaş ne de bu kadar faşizm olurdu. Dogduktan itibaren sana öğretilen kimden nasil nefret edeceğinken sevgiyi nasil ogreneceksin?