CEYLAN ve KAHROLSUN DEVRAN

Evet..!

Bayramı konuşmamız gerekirken yine bir katili ve bu katilin üzerinden siyasi polemikleri  konuşmak zorunda bırakan bu çağa isyanımız var.

Gaziantep'te baba görünümlü canavar  Müslüm A. (33) üç çocuğundan en büyüğü olan 9 yaşındaki Ceylan A.'yı kardeşlerinin gözü önünde döverek yaraladı. Ceylan A., beş gün boyunca yaşam mücadelesi verdiği hastanede hayatını kaybetti.

Ortalama bir vicdana sahip dili, dini, ırkı, ne olursa olsun herkesin  dünyadaki en güzel duygu olarak tanımlayacağı evlat sevgisinden nasibini almamış bir katil, bayram öncesi  yüreklerimizi dağladı. Bırakın insan olmayı Hayvanlar Aleminde dahi yaşam mücadelesi veren neredeyse tüm canlıların önceliği yavrusunu korumaktır. O yüzden mesele insan olmak yada olmamakla ilgili değil.

Hüseyin Nihal Atsız'ın '' İdam bir şeyi halletmezmiş. Caniyi bağışlamak neyi halleder? Aklı ermiyorsa öğretelim: En azından, adaleti yerine getirir'' sözleri akıllarımıza geldi. Bu ülkede vatan Hainlerine olduğu kadar, tecavüzcülere, çocuk istismarcılarına ve çocuk katillerine  mutlak suretle idam cezası uygulanmalıdır.

Bir insan evladına nasıl kıyabilir ?

Nasıl bu kadar canavarlaşabilir?

Nasıl bir vicdan ve ahlak buna izin verebilir ?

Bir insanın hayatına kasten son vermenin suç olduğunda bütün dinler ve hukuk sistemleri aynı çizgidedir. Alınması gereken tedbirler konusunda ortak olan hususlar suçun önlenmesinin genel anlamda ahlak,terbiye ve eğitim ile başladığını göstermektedir.

Çevrenin ve toplumun insanları suça yönelttiği tezine ben katılmıyorum. Aynı zorluklarda yaşayan bireylerin davranışlarının farklılık göstermesi böyle düşünmeme sebep oluyor. Suçu doğmadan boğmak konusu belki psikolojinin veya bilimin işidir.

Olan olduktan sonra ne yapmamız gerektiğine değinelim biz. Mutlak suretle verilecek ceza ibreti alem nispetinde olmalıdır.

Caydırıcılık da mutlaka bir tedbir değil midir ? Bu canavarlar en ağır cezalara çarptırılmalıdır.

Çok değinmek istemiyorum.

Bu üzücü olayda büyük resim, bir çocuğun hayatını işkence görmek suretiyle kaybettiğidir.

Herkes için dersler vardır. Gündemde tutmamız gereken bu ve benzeri suçların sebepleri ve sonuçlarıdır.

Ancak bu konuyu dahi kendi siyasi algı çalışmalarına meze yapmak isteyen siyasileri de görmek lazım. İnanın bu da bir psikoloji ve vicdan konusudur.

Alçak katilin eski bir suçlu olduğu ve yeni kabul edilen '' İnfaz Yasası '' ile serbest kaldığı iftirasına sarılarak, bir çocuğun cansız bedeni ve acıları üzerinden oy devşirmeye çalışan siyasilerin hiçbir partide karşılığı olmamalı.

Nitekim Gaziantep Baş Savcılığı tarafından yapılan açıklamada canavar adamın 04 Kasım 2019 tarihinde tahliye olduğu açıklandı. Bu ülkede siyasetin dilinin değişmesi siyasi ahlak dediğimiz kavramın herkesin temel ilkesi olarak kabul görmesi ile doğru orantılıdır.  

Buruk bir bayrama hazırlanıyoruz. Bu bayramda Ceylan yok ve bir eksiğiz. Minik yavrumuza Allah'tan rahmet, ailesine sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Dileriz ki katiller hak ettikleri cezaları bulur. Bizlerde bundan sonra hiçbir bayram öncesi böylesi acılarla kederlenmeyiz.

YORUM EKLE