28 Yıl Sonra O Bölgeye Girildi!

Azerbaycan Ordusu, 28 yıldır Ermenistan işgali altında bulunan Laçin bölgesine girdi.

28 Yıl Sonra O Bölgeye Girildi!

Azerbaycan ordusu, 28 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan Laçın iline girdi. Ermenistan, yapılan anlaşma çerçevesinde 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da da Kelbecer'den çekilmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması gereği, Azerbaycan ordusunun Laçın'a girdiği duyuruldu.

1992'DE İŞGAL EDİLMİŞTİ

Ermenistan sınırında bulunan Laçın, Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında tek yol olan ve "Laçın koridoru" diye isimlendirilen yolun stratejik önemi dolayısıyla 1990'lı yıllardaki savaşta Ermeni güçlerin ilk hedeflerinden biri olmuş ve 18 Mayıs 1992'de işgal edilmişti.

ERMENİSTAN YENİLGİNİN ARDINDAN ÇEKİLME ANLAŞMASINI İMZALAMIŞTI

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül'de başlattığı operasyonda, 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmiş, işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt eden anlaşmaya imza atmıştı.

AĞDAM VE KELBECER'DEN ÇEKİLMİŞTİ

Ermenistan ordusu, 20 Kasım'da Ağdam'dan, 25 Kasım'da da Kelbecer'den çekilmişti.

LAÇIN KORİDORU NEDİR?

Laçın Koridoru, Azerbaycan sınırları içinde bulunan bölgede, Ermeni güçleri tarafından işgal edilen ve Ermenistan'ı Dağlık Karabağ'a bağlayan geçit bölgesi olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER