Dr. Mehmet Ali Yavuz, İSTE’liye otizmi anlattı

İSTE İskenderun Teknik Üniversitesinde otizm farkındalık etkinliği kapsamında Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Yavuz üniversiteli öğrencilere otizmi anlattı.

Dr. Mehmet Ali Yavuz, İSTE’liye otizmi anlattı

Otizm farkındalığını arttırmak için İskenderun Teknik Üniversitesi Biyomedikal topluluğu öğrencileriyle bir araya gelen Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Yavuz otizm spektrum bozukluğu konusunda tecrübelerini paylaştı.

Dünyada son zamanlarda otizmin 20 yılda yüzde altı yüz artış gösterdiğini belirten Uzman Dr. M. Ali Yavuz “Rakamları baktığımızda ise 27 Erkek çocukta 1, kızlarda ise 116’da bir otizm görülmektedir. Ülkemizdeki rakamlara bakıldığında bu rakamlar binde dokuz olarak görülmekte, yapılan araştırmalarda ise 251 çocukta bir olduğu görülüyor. Otizmli çocuklar öğretilebilir, eğitilebilirler. Otizmli çocuklarda görülen semptom ve belirtileri eğitimle düzelebilir. O yüzden bu çocukları erken saptamak çok önemli. Unutmayın ki otizm yaşam boyu devam eder ve birçok insan da takip ediyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER