Erasmus+ Urban Gree+N Projesi Kapsamında 4 Genc Slovakya’ya Gitti

Belen Kaymakamlığının Türkiye, Romanya ve Slovakya ortaklığıyla yürüttüğü Erasmus+ “urban greE+n” projesi kapsamında Slovakya’daki toplantıya temsilen 4 genç katıldı.

Erasmus+ Urban Gree+N Projesi Kapsamında 4 Genc Slovakya’ya Gitti

15-18 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyarette proje konusu kapsamında katılımcılar Bratislava’da doğayı koruma adına yapılan iyi örnekleri ziyaret ettiler. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen proje; Türkiye’den Belen Kaymakamlığı, Slovakya'dan Mother Flowers ve Romanya'dan Romiscare derneklerinin iş birliğinde 3 farklı ülkeden 12 gençlik çalışanının katılımıyla düzenlendi.

Çalışma programları kapsamında; Bratislava Grassalkovich Cumhurbaşkanlığı Sarayı ziyaret edildi. Burada Katılımcılara rehberlik eden Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Danışmanı Norbert Kurilla sarayın içerisinde bulunan doğa dostu çalışmalarını paylaşarak, sarayın içerisinde bulunan kamu binalarının standartların üzerinde yenilenmesine yönelik projelerinin desteklendiği belirtildi.

Kentsel Arılar projesi kapsamında, kentsel biyoçeşitliliği desteklemek amacıyla yine Cumhurbaşkanlığı Bahçesi'ne kurulan arı kovanlarının bulunduğu yer ziyaret edildi. Akabinde Tuna Nehrinin hemen kıyısında bulunan büyüklüğü ve konumu nedeniyle, yüzyıllardır Bratislava'nın esas simgelerinden biri hâline gelen Barok tarzı mimarisiyle yapılan Bratislava kalesi gezildi. Nesilleri koruma altına alınan kuş türlerini de barındıran Tuna Nehrinde rafting etkinliğine katılındı.

Küresel atık sorunuyla mücadele etmek ve yeni ve sürdürülebilir bir dünya oluşturmak için 191 ülkedeki milyonlarca gönüllüyü, hükümeti ve kuruluşu bir araya getiren “Atıksız bir dünya için tekrar el ele verelim!” sloganıyla Dünya Temizlik Gününde (World Clean-up Day) Bratislava’da düzenlenen çevre temizliği etkinliğine katılım sağlanarak incelemelerde bulunuldu.

Tamamen organik ürünlerin satışa sunulduğu ve organik sebze ve meyvelerden elde edilen ürünlerin servis edildiği Fresh Market gezildi. Son etkinlik olarak, halka açık olan kentsel çiftlik olan Vegget microfarm’ı ziyaret ettiler.

Kaymakam Mahmut Sami Yılmaz Erasmus+ “urban greE+n” projesi kapsamında yaklaşık 20 gün önce yurtdışından gelen misafirleri ağırladıklarını hatırlatarak “Aynı proje kapsamında programın devamı olarak 4 gencimizi Slovakya’ya gönderdik. Proje konusuna uygun olarak çalışmalar tamamlanarak Türkiye’ye dönüş yapmışlardır. Ülkelerarası etkileşimin olması, kültürel diyalogların artması, ülkelerarası iyi örnekleri alınması sevindirici gelişmelerdir. Projenin koordinesinden sorumlu başta Proje Koordinatörü Yeliz Sevim’e, emeği geçen tüm ekibe, teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER