İskenderun'dan İlber Ortaylı Geçti

Yükseliş Koleji Yine Ayakta Alkışlandı

İskenderun'dan İlber Ortaylı Geçti

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber ORTAYLI, Yükseliş Koleji velileri ile bir araya geldi.

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Salonunda düzenlenen konferansa Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel ve Hatay il protokol üyelerinin yanı sıra Yükseliş Koleji velileri katıldı.

Yükseliş Koleji Kurucusu Nuri Üysen ve Genel Müdürü Aykut Davut Öktem’in ev sahipliğindeki organizasyon, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Programda Yükseliş Koleji Filarmoni Orkestrası, dört eserden oluşan mini bir konser verdi.

İzleyenlerden büyük alkış alan orkestra adına Şef Ethem Yavuz’a teşekkür plaketini Yükseliş Koleji Genel Müdürü Aykut Davut Öktem verdi.

Genel Müdür Aykut Davut Öktem, Yükseliş Koleji velilerini Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’yla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını ve bundan sonra da bu tür organizasyonların devam edeceğini belirtti.

Hatay Valisi Rahmi Doğan ise yaptığı konuşmada, Yükseliş Koleji Kurucusu Nuri Üysen’e, Prof. Dr. İlber Ortaylı Hoca’yı İskenderun’a davet ettiği için teşekkürlerini iletti.

Yapılan konuşmaların ardından katılımcıların alkışlarıyla sahneye gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Osmanlıdan Türkiye Cumhuriyeti’ne Eğitimde Modernleşme” konulu bir konferans verdi.

Prof. Dr. Ortaylı’nın, eğitim-öğretim konusunda Osmanlı’nın, Avrupa’dan hemen hiçbir alanda geri kalmadığını hatta çok konuda daha da ileri bir seviyede olduğunu ancak Cumhuriyetle birlikte bu gelişmelerin halka da açıldığını ifade ederek Cumhuriyetin faziletlerine vurgu yaptığı konuşmasında kayda değer daha birçok konu gündeme getirildi.

Konferans sonrasında sahneye davet edilen Yükseliş Koleji Kurucusu Nuri Üysen, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya çiçek takdim ederek vermiş olduğu konferans için teşekkür etti.

Bölgedeki birçok okula Prof. Dr. Sn. İlber Ortaylı kitaplarının armağan edildiği ve öğrenci teşekkürlerinin yansıtıldığı görüntülerin ardından program, protokolün toplu fotoğraf çekimleriyle tamamlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER