İskenderun’da Eğitim Sendikalarından Ortak Açıklama!

İskenderun'da Eğitim Sendikaları, "Risk altındayız, aşı istiyoruz!" talebiyle ortak açıklama yaptılar.

İskenderun’da  Eğitim Sendikalarından  Ortak Açıklama!

Pandemi koşullarında risk altında olduklarını belirten eğitim emekçileri İskenderun’da ortak açıklama yaptılar. Eğitim Sen İskenderun Şube, Eğitim İş ve Türk Eğitim Sen, güvenli bir çalışma ortamının sağlanması için öğretmenlerin de bir an önce aşılanması gerektiğini söylediler.

İskenderun da faaliyet gösteren eğitim iş kolunda örgütlü 3 sendika Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş şube başkanları ve üyeleri Güvercinli Parkta düzenledikleri ortak basın açıklamasında risk altında olduklarını ve aşı istediklerini bir kez daha yinelediler.

“TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN AŞI İSTİYORUZ”

Yapılan ortak eylemde basın açıklamasını Türk Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık okudu. Yanık,  toplum sağlığı için aşı istediklerinin altını çizerek “Aşı kamusal bir haktır; bir lütuf değildir, ödediğimiz vergilerdir, emeğimizdir; sağlık hakkımızdır, yaşam hakkımızdır. Eğitimcilerin, öğrencilerimizin, halkın sağlık hakkı için aşı mücadelesi, yaşamlarımıza ve geleceğimize sahip çıkma mücadelesidir. Biz eğitimciler olarak, toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz” dedi.

Tüm eğitim bileşenlerinin kaygıyla okula giderken, hemen her gün bir yerlerde bir okul kapatılırken; öğrencilere, öğretmenlere, hizmetli ve memurlara pozitif ya da temaslı teşhisi konulurken; MEB’in her şeyin yolunda olduğu algısıyla, yüz yüze eğitime katılımın ne kadar yüksek olduğunu açıkladığı vurgulanan açıklamada, yüz yüze eğitimin ertelenmesi vurgulandı, alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

 • Eğitim emekçilerinin iki doz aşılanması süreci hızla tamamlanmalıdır.
 • Eğitime ek bütçe oluşturulmalı, sağlıklı ve güvenli bir eğitim için ihtiyaç duyulan kadro atamaları yapılmalıdır.
 • Seyreltilmiş sınıf uygulamasını ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmamalıdır.
 • Maske ve hijyen malzemeleri konusunda sürekli ek takviyelerin yapılacağı bir düzenleme mutlaka planlanmalıdır.
 • Kalabalık okullarda, öğretmenler odası sayısının artırılması konusunda çalışma yürütülmelidir.
 • Kalabalık okullarda öğrenci ve öğretmen tuvalet sayılarının artırılması için çalışma yapılmalıdır.
 • Okullarda bir sağlık görevlisine gereksinme bulunmaktadır, bu ihtiyaca dönük çalışma yürütülmelidir.
 • Okullarda uygulanması gereken tedbirleri düzenli olarak denetleyecek ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürütecek görevlendirmeler yapılmalıdır.
 • Eğitim bileşenlerinin sağlıklı ulaşımı için valilikler ve yerel yönetimlerle birlikte kapsamlı bir planlama hızla hayata geçirilmelidir.
 • Alınan önlemlerin kapsamı genişledikçe okullarımız kademeli olarak açılmalı, yaşamın tüm alanları kademeli bir şekilde normalleşme kapsamına alınmalıdır. 
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER