İSTE'Lİ PROFESÖR TURAN DÜNYA LİSTESİNE GİRDİ

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cemal Turan, ABD ve Hollanda’dan araştırmacıların akademik yayıncılık kuruluşu Elsevier desteğiyle yürüttüğü çalışmada 2020 yılının en etkili bilim insanları listesinde yer aldı.

İSTE'Lİ PROFESÖR TURAN DÜNYA LİSTESİNE GİRDİ

Stanford Üniversitesi araştırmacılarınca hazırlanan “dünyadaki en büyük bilimsel etkiye sahip araştırmacıların sıralaması”nın 2021 yılı versiyonu Elsevier BV tarafından yayımlandı.

Araştırmacılar çalışmalarında dünyanın en etkili bilim insanlarını belirlemek için bilimsel makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi farklı değişkenlerden oluşan bir bilimsel etki endeksi kullanıyor. Dünyanın önde gelen akademik yayıncılık kuruluşu Elsevier de bu çalışmaya destek veriyor.

Sıralama, “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki” olarak iki kategoride listelendi. Listede Türkiye’den 1.150 bilim insanı yer alırken, İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Cemal Turan “Deniz Biyolojisi ve Hidrobiyoloji” alanında hem “Kariyer boyu etki” hem de “Yıllık etki” olarak Türkiye’den listeye giren tek bilim adamı oldu. Listenin oluşturulmasında; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütler kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER