Tolga Depçi, ADÜ'de Darbe ve Teknoloji'yi anlattı

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin düzenlediği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü özel programı kapsamında ‘15 Temmuz ve Milli İrade’ paneline katıldı.

Tolga Depçi, ADÜ'de Darbe ve Teknoloji'yi anlattı

ADÜ (Aydın Adnan Menderes Üniversitesi) tarafından düzenlenen ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü özel programı, Atatürk Kongre Merkezi Meandros Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, ADÜ Rektör Yardımcıları Prof. Mehmet Aydın ve Prof. Dr. Ali Akyol, Genel Sekreter V. Doç. Dr. İbrahim Gökdaş, Söke İşletme Fakültesi Dekanı ve Adnan Menderes Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Turan Akkoyun, Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Prof. Dr. Savaş Duman, senato üyeleri, fakülte dekanları, akademik ve idari personel katıldı.

Panelde, darbelerin tarihsel süreçte teknoloji ile evrilmesi, Türk Milletinin reaksiyonlarına işaret eden Rektör Tolga Depci; 27 Mayıs 1960 Darbesi, 22 Şubat 1962 ve 21 Mayıs 1963 başarısız darbe girişimleri, 12 Mart 1971 Muhtırası, 12 Eylül 1980 Darbesi, 28 Şubat 1997 Post-Modern Darbe dönemlerinde teknolojik unsurların etkilerine dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde rol oynayan teknolojik unsurlara değinen Prof. Dr. Tolga Depci, “Görüntülü konuşma, sosyal medya, televizyon ve uydu, hızlı ve kesintisiz internet ve SMS önemli etkendi. FETÖ’nün on yıllardan beri bu ülkeye yaptığı en büyük kötülük, bu ülkenin çocuklarını kendi değerlerine, kendi kimliklerine, kendi ülkelerine yabancılaştırmasıdır. Daha da ötesi onları, bir milletin can damarı olan Milli Ahlaktan yoksun bırakmış olmasıdır. Devletimizin büyüklüğün farkında olan nesiller yetişmesi ümidiyle bir kez daha tarih boyunca, bu milleti var etmiş, can vermiş bütün şehitlerimiz ve gazilerimiz önünde minnetle ve saygıyla eğiliyor, Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın diyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER