HATAY'DA ISINMA TELAŞI BAŞLADI

Yaz aylarını geride bıraktığımız bu günlerde vatandaşlar kışlık odun ve kömür alışverişine başladı.

HATAY'DA ISINMA TELAŞI BAŞLADI

Hatay’da odun ve kömür sezonun açılmasıyla birlikte vatandaşlar, fiyatların geçen yıla oranla yukarı yönlü hareket ettiğini söyledi.
Bir ton odunun 2 bin 800 liradan başladığını ve 3 bin liralara kadar çıktığını, kömürün ton fiyatının ise 6 bin lira olduğunu aktaran kömür ve odun satıcıları, ilerleyen dönemlerde yeni bir artış daha olabileceğini söylediler.
Kömür ve odun satıcıları, “Fiyatlar dolar endeksli. Bu nedenle ne olacağını bilemeyiz ama ilerleyen dönemlerde artış olacağını düşünüyoruz. İnsanlar kış için şimdiden hazırlık yapmaya başladı. İnsanların tercihi elbette kömürden çok odunda. Sebebi daha uygun olması. Bir ton kömür iki ton oduna denk geliyor. Bu yüzden odun daha çok alınıyor. Geçen yıl 5 bin civarında olan kömür şu an 6 bin. İlerleyen aylarda bir artış daha olmasını bekliyoruz. Elbette bunlar sadece bir ihtimal dolar düşer ise fiyatlar da aynı oranda düşer” dediler.
Vatandaşların meşe odununu daha sık tercih ettiklerini aktaran kömür odun satıcıları, sebebinin diğer odunlara göre daha uzun süreli yanması olduğunu belirttiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER