Turizmi canlandırma planı hazır

Salı günü genelge yayınlayacağız,turizmi canlandırma planı açıklanıyor, "Otellerde 'Coronasız alanlar' sertifikalandırılacak.

Turizmi canlandırma planı hazır

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli açıklamalarda bulundu. Turizmi canlandırma planı ile ilgili Ersoy, "Otellerde 'Coronasız alanlar' sertifikalandırılacak. Otellere sertifika almalarını öneriyoruz. Salı günü genelge yayınlayacağız. Ülkelere yarın niyet mektubu göndereceğiz." dedi.

Hatları, trafiği kapatmak kolay. Önemli olan bunları açabilmek. Hemen kapatılabiliyor ama açmak için müzakere gerekiyor. Virüs olayını bir noktaya getirmeniz gerekiyor. Sertifikasyon belgelendirme prosedürü hazırladık. 4’lü gruptan oluşuyor. Birinci grupta havayolları ve havaalanları var. İkinci grupta oteller, konaklama tesisleri, müze-ören yerleri ve restoranlar var.  Üçüncü grupta turizm taşımacılığı var. Dördüncü grupta ziyaretçi dediğimiz yolcular var.

132 maddelik bir kriter. Sadece konaklama ve restoranlarla ilgili olan kısmı. www.tga.gov.tr ‘de maddeler yayınlandı.

Kriterlerin başında sosyal mesafe yer alıyor. Sosyal mesafede 1.5 metre kuralı var. Hijyen önlemleri alınıyor. Personelin pandemi eğitimi alması gerekiyor. Tüm bu yapılanların düzenli denetlenmesi gerekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy bugün “Türkiye’nin plajlara açılış programı”nı açıklıyor.

Bu amaçla belki de bakanlık tarihinin en ayrıntılı, en zor çalışması yapıldı.

“Yarın bize turist gönderen bütün ülkelere devlet olarak bir ‘niyet mektubu’ gönderiyoruz. Bu mektupta ‘Biz hazırız’ diyeceğiz.

Mektupta şunları yazacağız:

Havaalanlarında, otellerde, restoranlarda, plajlarda alınan önlemler.

Bütün turizm merkezlerindeki hastanelerin yatak, yoğum bakım, solunum cihazı sayıları...

Ambulans, ambulans uçak ve helikopter sayıları.

Bildiğim kadarı ile böyle bir şey dünya turizm tarihinde ilk defa oluyor.”

DIŞİŞLERİ BÜYÜK TELEFON DİPLOMASİSİNE BAŞLIYOR

“Niyet mektubunu vermemizden sonra Dışişleri Bakanlığımız ve dış temsilcilerimiz tarihimizin en büyük telefon diplomasisine başlıyor. Bütün ülkelerdeki muhataplara telefon edilerek niyet mektubundaki maddeler anlatılacak.”

SOSYAL MESAFE ÜÇ METREDEN BİR BUÇUK METREYE İNİYOR

“Otel ve restoranlarda sosyal mesafe masalar ve koltuklar arası 1.5 metre olarak belirlendi. Ama mesela aynı aile bir masaya oturunca mesafe 60 santim olacak.

Otel lobilerindeki koltukların arası, havaalanı ve yemek kuyruklarında sosyal mesafe 1.5 metre olacak.

Plaj şezlongları için de aynı uzaklık konacak.”

GELEN HER YOLCUYA SINIRDA KORONA TESTİ UYGULANACAK

“Sağlık Bakanlığı, haziran ayı başında Antalya’dan başlamak üzere bütün havalimanlarında, Kapıkule ve İpsala’da korona test istasyonları kuracak ve gelen her yolcuya test uygulanacak. Sonucu 5-6 saat içinde alınacak.

Gelen yolcunun Türkiye’deki adresi belli olduğu için gerektiğinde anında müdahale edilecek.

Testler pasaporttan geçişten önce uygulanacak. En fazla 2-3 dakika sürecek ve yığılmalara yol açmayacak.”

SERTİFİKA İSTEMEYECEĞİZ AMA Celtabet DUVARA BARKOD KOYACAKLAR

“Otel duvarlarına barkod konacak. Arzu eden her misafir bunu cep telefonu ile okutup otelin koronaya karşı aldığı bütün önlemleri okuyacak.

Bugün konaklama yerleri ve restoranlarla ilgili kriterleri açıklayacağım. Bunlar içinde iki ayrı kriter olacak. Bir: Bizim açımızdan olmazsa olmaz şeyler. İki: Uluslararası kriterler.

Otel ve restoranlardan özel sertifika almaları istenmeyecek ama açıklanan genelgelere uygun davranmaları zorunlu olacak.”

ÜÇ KANALLI DENETİM

“Otel ve restoranlarda üç kanallı denetim olacak. Otellere servis sağlayan büyük şirketler kuralların uygulanıp uygulanmadığını kontrol edecek. Ayda bir devlet denetimi olacak.

Oteller aldıkları bütün önlemleri görünür yerlere asacak...”

UÇAKLARIN NE ZAMAN KALKACAĞINA TEK BAŞIMIZA KARAR VEREMİYORUZ

Uçak seferlerinin açılması kararı sadece bize ait değil. Uluslararası havacılık kuruluşları kuralları belirleyecek. Bu konudaki görüşmeler devam ediyor.

LOBİLERE DIŞARIDAKİ HAVA SOĞUTULARAK VERİLECEK

“Uluslararası otoriteler kuralları değiştiriyor. Otellerin lobilerinde dışarıdan taze havanın soğutularak verilmesi sistemine geçiliyor. Havayı temizleyip yeniden veren sistemler tercih edilecek.

Tabii bu elektrik giderlerini bir ölçüde arttıracak.”

PLAJLARA AÇILIŞA ÖNCE KÜÇÜK OTELLER BAŞLAYACAK

“Biz başından beri otelleri kapatmadık. Kendileri kapanma kararı aldı. Açılış önce iç turizmle başlayacak. Çünkü dış turizm sadece bize bağlı bir şey değil. Orijin ülkenin de izin vermesi gerekiyor.

Bu durumda önce küçük otellerin açılması beklenebilir. Bu yıl turizm mevsiminin aralık ayına kadar uzamasını bekliyoruz.”

SOSYAL MESAFE İÇİN BİLİM KURULU’NA DA SORDUK

BAKAN’a her vatandaşın merak ettiği şu soruyu sordum tabii:

“Sosyal mesafe şimdiye kadar hep 3 metre olarak konuşuluyordu. 1.5 metre az değil mi?”

“Önce şunu söyleyeyim. Bu çok kapsamlı ve ayrıntılı açılış planını hazırlarken bir komisyon oluşturduk. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri vardı. Ayrıca Korona Bilim Kurulu’ndan da bir temsilci vardı. Onlarla danışılıp alındı bu karar.

Virüsün etkisi bakımından gerçekçi bir karar. Masalardaki 60 santim mesafeye gelince bu zaten aileleri, birbirine çok yakın insanları ilgilendiriyor. Zaten beraber olan, birbirlerini tanıyan insanlar.”

‘HER ŞEY DAHİL’ KALIYOR SUNUM SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

“Her şey dahil sistemi kalkmıyor ama uygulama değişiyor. Artık misafirler masalara konan yiyecekleri kendileri almayacak, korunaklı bir şeffaf perdenin arkasındaki görevliye gösterecek ve onlar koyacak.

Özellikle hijyen servisi veren kurumlar var. Bunlar Türkiye’nin yatak kapasitesinin yüzde 80’ine hizmet veriyorlar. İşletmelere herhangi bir ekstra yük bindirmiyoruz.

Otellerde koronasız alanlar sertifikalandırılacak.

Sertifikalar her ay tesislere asılacak. Karekod olacak. İşletmenin denetim geçmişini görebileceksiniz.

Uluslararası kuruluşlar olmazsa olmaz diye nitelendirilen kuralların tamamı sertifika kapsamında uygulanacak.

Sertifikasyon da yeterli değil. Salı günü genelge yayınlayacağız. Bir niyet mektubu hazırladık. Bize yolcu tedariği yapan ülkelerin tamamına niyet mektubu gidecek.

Mektubun içeriğinde sertifikasyon detayları olacak. Sağlık altyapımızın detayları olacak. Yoğun bakım yatak sayılarımız, ambulans sayılarımız gibi.

Karşılıklı hava trafiğini başlatacağız.

Sağlık Bakanlığı’mız yoğun kullanılan alanlarda test merkezi oluşturuyor.

Her gelen yolcu test edilecek.

Önce iç turizmle ufak ufak başlayacağız.

Oteller bizim yayımladığımız yükümlülüklere uymak zorunda.

Haziran itibarıyla hava trafiği açılmaya başlar.

Otelleri yavaş yavaş kademe kademe açacağız.

Her şey dahiller kalkacak diye bilgi kirliliği oluyor. Böyle bir şey yok. Her şey dahil sistemi kaldıracak durum yok. Açık büfelerdeki sunum sistemi değişecek. Korumalı sistem olacak, karşınızda aşçı olacak. Ne kadar isterseniz tabağınıza o yemeği koyacak.

-Dünya Medya Haber Merkezi-

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER