Telefon
WhatsApp

Daphne Antik Kenti'nde MS 3. Yüzyıla Ait Psykheler Kayığı Mozaiği Keşfi

Hatay'ın zengin arkeolojik mirası, Roma dönemine ait önemli bir keşfe ev sahipliği yapıyor. Daphne Antik Kenti'nde bulunan ve adını verdiği Roma villasının tricliniumunda keşfedilen MS 3. yüzyıla ait Psykheler Kayığı Mozaiği, şimdi Hatay Arkeoloji Müzesi'nde ziyaretçilerle buluşuyor.

4 mitolojik sahneden oluşan panellerden birine merkezde yer veren mozaik, doğal sebeplerden dolayı bir kısmı tahrip olmuş olsa da, büyüleyici detaylarıyla dikkat çekiyor. Mozaikte, sırtlarında sadaklarıyla yüzen kelebek kanatlı iki Psyche figürü, suyun içinde yarıya kadar gömülü olarak tasvir edilmiştir.

Ayrıca, bir kayıkta kanatları açık duran Eros figürü, elindeki kırbaçlarla Psykheleri yönlendirip onlara istikamet verirken betimlenmiştir. Figürler, dalgalı çizgilerle gösterilen sularda yüzmekte veya yürümekte, kanatları ise yelken görevi görmektedir. Bu sahne, özellikle mozaiklerde alışılmadık bir durumu temsil ederken, diğer ikonografik betimlemelerde Eros'un genellikle hayvanların çektiği arabaları yönetirken tasvir edildiği bilinmektedir.

Psykheler Kayığı Evi'nin diğer odalarını süsleyen mozaiklerin birçoğu günümüzde yurt dışındaki müzelerde sergilenmektedir. Ancak, Hatay Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen Psykheler Kayığı Mozaiği, bölgenin zengin kültürel geçmişine ışık tutan önemli bir parça olarak yer almaktadır.