2 NİSAN 'OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ’ BASIN BİLDİRİSİ

Beyazay Derneği Iskenderun şube başkanı Süleyman Tümkaya İGC'de basın açıklaması yaparak farkındalık günüyle ilgili çağrıda bulundu.

2 NİSAN 'OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ’ BASIN BİLDİRİSİ

Beyazay Derneği Iskenderun şube başkanı Süleyman Tümkaya Gazeteciler cemiyetinde basın açıklaması yaparak farkındalık günüyle ilgili çağrıda bulundu. Cemiyet Başkanı Diyap Atar gazeteciler olarak her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

2 NİSAN 'OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ' BASIN BİLDİRİSİ

 Iskenderun şube başkanı Süleyman Tümkaya yaptığı açıklamasında ,2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan’da başlayan ve Nisan ayı boyunca devam eden “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken tanı ve erken eğitimin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir.

Otizm belirtileri yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan nörogelişimsel bir farklılıktır..Her coğrafyada ve her sosyoekonomik düzeyde görülebilmektedir. Erkeklerde kızlardan 3-4 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir.Otizmin sebebi halen bilinmemekle birlikte tıbbi araştırmalar genetik faktörler ile birlikte çevresel faktörlerin de rolü olabileceğini göstermektedir.

İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, özel gereksinimli bireylerin  normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür.Bu anlamda,özel gereksinimli bireylere  acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle özel gereksinimli bireylere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesine önem verilmelidir. Özellikle son yıllarda eğitimden istihdama, sosyal yardımlardan bakım hizmetlerine kadar neredeyse her alanda reform niteliğinde yasal düzenlemelerle, özel gereksinimli bireylerin önünde bulunan engel ve eşitsizlikleri ortadan kaldırma konusunda devlet olarak başarı sağladık.Özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçlarına sahip çıkmak,toplumsal kabulünü sağlamak, ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen bireyler olmalarına imkan vermek,yaşananlara doğru ve kalıcı çözümler üretmek, Beyazay olarak en temel amacımızdır. Netice itibariyle özel gereksinimli bireylerin hayatında var olan engelleri kaldırma çabamız toplumsal bilinçlenme öncelikli olmak üzere her alanda devam edecektir.

Farkındalığın arttığı farklılıkların kabul gördüğü günlere hepbirlikte diyerek sözlerini tamamladı

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2022, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER