Akdeniz Balıkçılar, 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı!

Akdeniz balıkçılarının 5 aylık yasak dönemi bugün son buldu. Akdeniz balıkçıları “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

Akdeniz Balıkçılar, 'Vira Bismillah' diyerek denize açıldı!

Trol ve Gırgır balıkçıları son hazırlıklarını tamamlayarak denize açıldı. Balıkçılar 5 Aylık süreden sonra denize açılmanın heyecanını yaşadı. Av sezonunun başlamasıyla birlikte balıkçılar, bu yıl bereketli bir dönem geçirmeyi umut ediyor.

Avlanmaya başlayan balıkçıların ise yetkililerden talepleri var. Balıkçılar mazot, tel, ip gibi girdilerin yüksek maliyetli olduğunu ve devletin bu konuda yardımcı olmasını istiyorlar.

DENİZLERİN EFENDİSİ BALIKÇILARIN SESİNİ DUYUN

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İskenderun Balıkçı barınağında Hatay Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Celal Bilen; “Sezonun hayırlı olmasını diliyorum. Balıkçılar ülke ekonomisine yüzde 25 katkı sağlamaktadır. Denizlerin efendisi olan balıkçılarımızın seslerini duyun. Biz balıkçılık ve su ürünleri müdürlüğüne defalarca ve bakanlığımıza sorunlarımızı anlattık. Av sezonu balıkçılar bir sürü sorunla başlıyor, özellikle akaryakıt. Yine bakanlığımız bizim balıkçı kooperatiflerine daha geniş yetki vermesini bekliyorum. Azda olsa balıkçılarımıza yardımcı olalım. Beklentimiz balıkçıların yararına yeniden yasal düzenlemeler yapılmasıdır.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER