ALTINÖZÜ'NDE NAR EKŞİSİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Altınözü’nde yöresel lezzet olan ve sofraların vazgeçilmez lezzeti olarak tanınan organik nar ekşisinin yapımına başlandı.

ALTINÖZÜ'NDE NAR EKŞİSİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Altınözü’nün bereketli topraklarında yetişen narların, toplanması ile yapılan nar ekşi yöremiz sofraları başta olmak üzere lezzetiyle yemeklerin olmazsa olmazı olarak biliniyor.

Zamanının gelmesi ile bahçelerinden topladıkları narları silkeledikten sonra elleri ile suyunu sıktıklarını ve pişmek üzere kazanlara aldıklarını söyleyen Seher Kılıç, nar ekşisi yapımının aşamalarından bahsetti. Narların ikiye yarılmasının ardından sirkelenme aşamasına geçildiğini belirten Seher Hanım, sopalar yardımı ile narların sirkelediklerini aktardı.

NARLARDA, YAPIMI DA HER ŞEYİYLE ORGANİK

Sabahın erken saatlerinde nar ekşisi yapımına başladıklarını belirten Songül Kılıç, “Nar ekşisi yapımına sabahın erken saatlerinde başladık. Narlarımız bahçemizde yetiştirdiğimiz ürünlerimizdir. Narlarımızda, yapımı da her şeyiyle organiktir.  Nar ekşisi yapımı; bir gün önce toplanan narların yarılması, sirkelenmesi ve daha sonra suyunun çıkarılması ile devam eden bir işlemdir. Meşakkatli bir süreç ancak sonucunu gördüğümüzde, tattığımızda zahmet verdiğinize değiyor. Nar ekşisi yöremizin meşhur bir tadıdır. Nar ekşimiz Altınözü sofralarının olmazsa olmazıdır. Bazı yemekleri nar ekşisiz düşünemeyiz. Sonbaharın kapımızı çalması ile beraber nar ekşisi yapımına başlıyoruz. Kışın tüketeceğimiz ekşimizi her sene neredeyse tam bu zamanlarda yapıyoruz. Kışın tüketmek üzere kilerlerimizde bizleri, sarmaları, dolmaları bekliyor” dedi.

KABUĞU TANDIRDA KULLANILIYOR

Bahçelerinin mahsulü olan toplanan ve nar ekşisi yapılan narların kabuklarını ise atmayarak ekmek yaptıkları tandır da yakacak olarak kullandıklarını belirten Songül Kılıç, “Nar her şeyiyle bereketli bir meyvedir. İçi ile nar ekşisi yaparken kabuklarını da tandırımızda yakacak olarak kullanıyoruz. Böylece narlarımızın içini ayrı dış kabuğunu ayrı değerlendirmiş oluyoruz“ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER