Amerika’yı yerle bir eden vahşetin ardından herkes bu kadını konuşuyor: İsyan etti

ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından aktivist Tamika Mallory’nin yaptığı konuşma sosyal medyada viral oldu. Mallory, “Artık yorulduk. Yağmacılığı, şiddeti sizden öğrendik. İyi şeyler yapmamızı istiyorsanız, siz iyisini yapacaksınız,” dedi.

ABD’de George Floyd’un polis şiddetine kurban gitmesinin ardından tepkiler sürerken, olayın yaşandığı şehir Minneapolis’te pek çok tanınmış isim bir araya geldi. Eski NBA oyuncusu Stephen Jackson, oyuncu Jamie Foxx ve aktivist Tamika Mallory kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Özellikle Tamika Mallory’nin yaptığı konuşma büyük etki yaratırken, sosyal medyada da büyük yankı buldu. İşte Mallory’nin, kendinden söz ettiren konuşması:

Şu an Amerika’da yaşanan şey, beyaz milliyetçiliğinin çığrından çıkmasıdır, ve binaların yanmasının sebebi, bu eyaletin, bu şehrin, o beyaz milliyetçiliği ve üstünlüğü zihniyetini korumayı, siyah bir adamı öldüren dört polis memurunu tutuklamaya, suçlu bulmaya ve mahkum etmeye tercih etmesidir. Şu an yaşıyor olduğumuz şeyin gerçekliği budur. Bu olay sadece, birkaç polisin ülke çapında bir şeyler yapmasıyla ilgili değildir. Bu, bir iyi polis kötü polise karşı durumu değildir. Bu, Ahmaud Arbery’nin Georgia sokaklarında beyaz adamlar tarafından vurulmasıyla ilgilidir. Breonna Taylor’ın evinde öldürülmesiyle ilgilidir. Bu, New York şehrinde adaleti bulana kadar çabalamamızla ilgilidir ─ daha az önce New York şehrinde, sosyal mesafe adının altına sığınarak sokaklarımızda siyah gençleri öldürmenin eşiğine kahrolası bir yakınlıkta olan polis memurlarıyla mücadele ediyorduk. Bu, ülke çapında koordine bir şekilde yaşanan bir harekettir, ve bu yüzden artık olağanüstü haldeyiz. Siyah insanlar, olağanüstü hal içinde ölüyor. Buna, izole olmuş bir hadise gözüyle bakamayız. Binaların yanmasının sebebi, sadece kardeşimiz George Floyd için değildir. Binaları yakıyorlar, çünkü burada, Minnesota’daki insanlar; New York’taki insanlara, California’daki insanlara, Memphis’teki insanlara, ülkedeki tüm insanlara diyor ki: ARTIK YETER. Ve Amerikan devleti, enstitüleri, ve güçlü bir mevkide olan o insanlar tarafından insanlarımızın maruz bırakılmış olduğu bu akıl hastalığının sorumlusu bizler değiliz. Target’ı yakarlarsa da umurumda değil. Target bizimle birlikte sokaklarda olup, haklarımızı savunmalıydı. AutoZone (otomobil parçası perakendecisi), Philando Castile arabasında vurulduğunda, ki bu asıl temsil ettikleri şeydir, neredeydi? Neredelerdi? Bu yüzden, insanları savunmaya gelmiyorsanız, genç insanlar ve sizin para ödediğiniz kişiler tarafından kışkırtılan diğer insanlar varken bize meydan okumayın. Bu olayın elebaşlarına insanlarımızın arasında olsunlar diye, taş fırlatsınlar, pencere kırsınlar, ve bina yaksınlar diye para ödüyorsunuz. Ve bu yüzden gençler buna tepki gösteriyorlar. Öfkeliler, ve bunu durdurmanın kolay bir yolu var: Polisleri tutuklayın. Polisleri suçlu tutun. Tüm polisleri suçlu tutun. Sadece bazılarını değil, sadece Minneapolis’tekileri değil, insanlarımızın öldürüldüğü Amerika’nın çapındaki her şehirdekileri. Onları her yerde suçlu tutun. Son sözümüz budur. Polisleri suçlu tutun. İşinizi yapın. Bu ülkenin, olduğunu iddia ettiğiniz şeye dair olmasını sağlayın ─ herkes için özgür bir diyar. Amerika, siyah insanlar için özgür olmadı, ve biz yorulduk. Bizimle yağmalamayı konuşmayın. Yağmacılar sizlersiniz. Amerika siyah insanları yağmaladı! Amerika buraya ilk geldiğinde Yerli Amerikalıları yağmaladı! Bu yüzden yağmacılık sizin işiniz, biz sizden öğrendik. Şiddeti sizden öğrendik. Şiddet, sizden öğrendiğimiz bir şey. Bu yüzden iyi şeyler yapmamızı istiyorsanız, o zaman kahretsin, siz daha iyisini yapın.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER