Arsuz’da Yumurta Bayramı Kutlaması...

Hatay’ın Arsuz ilçesinde geleneksel olarak 30 Mart tarihinde bir panayır havasında kutlanan ‘Bahar Şenliği’ Yumurta Bayramı çevre ilçelerin protokol ile halkı buluşturdu.

Arsuz’da Yumurta Bayramı Kutlaması...

Arsuz’da iki hafta sürecek olan Belediye Başkanı Asaf Güven’in ev sahipliğinde 6. Geleneksel Bahar Şenlikleri" temasıyla Akçalı Hizmet Binası Bahçesinde gerçekleştirilen "Ğid-il Sabatağ"(Yumurta Bayramı) etkinliklerine, CHP’li Hatay Milletvekilleri ile İskenderun protokolü de ilgi gösterdi. 

Protokol üyeleri Bahar şenliğini havaya barış güvercinleri bırakmasıyla başladı. Yoğun ilgi gösterilen şenliklerin başlangıç töreninde konuklar, geleneksel yumurta tokuşturmayı da ihmal etmediler.  Bugün başlayarak 14 Nisan tarihine kadar sürecek Bahar şenlikleri gün içerisinde çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, bölgesel ve geleneksel olarak kutlanan, 30 Mart- 14 Nisan, yani; Rumi 17 Mart ve 1 Nisan bayramları  olduğunu vurgulayarak “Pandemi nedeniyle kutlanamıyordu. Bu sene Ğiyd Sabatağş ve Ğiyd Evvel Nisen’i daha coşkulu bir şekilde kutlamak üzere bahar şenliklerine dönüştürdük” dedi.

30 Mart ve 14 Nisan tarihleri arasında çeşitli sanatçıların, tiyatro topluluklarının, sivil toplum kuruluşlarının katılacağı değişik eğlence ve bilimsel toplantı düzenlediklerini de ifade eden Başkan Güven “Özellikle 30 Martta Akçalı’da geleneksel olarak bütün gün dolu bir şekilde başlıyor ve 14 Nisanda Çetillik’te bitiyor. Bayramlar, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin simgesidir. Onun için tüm vatandaşlarımızı bu birlik, beraberliğe, bu şenliğe davet ediyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER