Balıkçılar İlk Ağlarını Bereketiyle Çekti

Su ürünleri avlanma sezonunu 15 Eylülde açan İskenderun Balıkçısı ‘Vira Bismillah’ diyerek mavi sulara bıraktığı ağlarını balıkla doldurmanın coşkusunu yaşadı.

Balıkçılar İlk Ağlarını Bereketiyle Çekti

Akdeniz’de balıkçı Çarşamba gecesi 24.00’den itibaren sezonu açtı ve mavi sularla buluştu. İskenderun Körfezi’nde avlanmaya çıkan ve ağlarını denize bırakan balıkçı denizden ilk günün kısmetini topladı.

BALIKÇI SEZONA BURUK BAŞLADI

Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen iskenderun.org mikrofonlarına yaptığı açıklamada “1380 sayılı su ürünleri kanununa bağlı olarak Doğu Akdeniz’de av yasağı 15 Eylül, bugün itibariyle kalktı. Gece saat 24.00’ten sonra balıkçılarımız denize açıldı. ‘Vira bismillah’ dediler. Güzel avlar olur, güzel balık yakalarlar. Kazasız belasız iyi bir sezon geçiririz. Av sezonun başladı ancak ülke ekonomisine 25 katkı sağlayan balıkçılık sektörünün maalesef sezona buruk başladı. Çünkü ekonomik kaygılar, akaryakıt, av malzemelerin pahalı olması, tabi ki balıkçıların belini büküyor. Umarım hükümetimiz bu konuda duyarı olur, bir hassasiyetle üzerinde çalışır, balıkçılar için bir yasa çıkartırlar” diye konuştu.   

BALIK SATICISI ESNAF UMUTLU

Doğu Akdeniz balıkçısı mavi sularla buluşmasıyla tezgahlara sezonunu ilk balıkları yavaş yavaş düşmeye başlıyor. İlk mahsulü İskenderunlu ile buluşturmak için sabırsızlanan balık satıcısı esnaflar “Güzel geçecek bu sene umutluyuz. Balığın pahalı olması mazota bağlı, mazot düşerse her şey güzel olacak, her şey yoluna girecek. Bu sezonda çok güzel bir sezon geçireceğimize eminiz, inşallah fiyatlarda da biraz düşüş olur. Halkın rahat balık alabilmesi için şu anda balık fiyatlarımız biraz pahalı, sezonun tam açılması, bol bereketli sezon olduğunda fiyatlar ister istemez aşağı düşer. Malum Türkiye bazı süreçlerden geçiyor, mazot pahalı ona göre herkes kendine göre fiyat belirliyor ama inşallah bu sene bereketli bir sezon geçecek” şeklinde konuştu.

Devletin balıkçılara mazot indirimde bulunduğunda fiyatların tezgahlara da yansıyacağına işaret eden balık satıcısı esnaflar “Halk o zaman daha rahat gelir istediği balığı günlük bir şekilde alır, yer. Hayırlı bir sezon bekliyoruz. Balıkçılarımız denize açıldı, bol çeşit ve mahsulleriyle halkımıza sunacağız bereketli bir sezon olur umarım. Bütün esnaflar gibi pandemi çıkışında gayet kötüydü işlerimiz, halkımız da haklı bu duruda, esnaf da fakat bu sezon yavaş yavaş düzelmeye başlıyor. Denizimizde bereketli balıklarımızda bol çeşitli olmasını temenni ediyoruz” dedi.

İskenderun Körfezi’nde Mavi yalı açıklarında avlanmaya çıkan bir tekneden bildirildiğine göre, bir ilk çevirmede ağlarını balıkla doldurmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşarken, ağlardan 60 kılkuyruk, 30 gümüş, 15 kilo karides, 20 kilo karışık beyaz balık olmak üzere Toplam kısmetlerine 200 kilo balık çıktığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2022, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER