Çekmeköy Belediyesinden Araç Kiralama İhalesi İle İlgili Açıklama

Çekmeköy Belediyesi BirGün gazetesinden İsmail Arı'nın haberine cevap geldi.

Çekmeköy Belediyesinden Araç Kiralama İhalesi İle İlgili Açıklama

Çekmeköy Belediyesi, basında yer alan araç ihale haberlerine ilişkin olarak, "Tamamen yasalara uygun bir şekilde, hiçbir ihlal ve müdahalenin olmadığı ihale çarpıtılarak, gerçeklerle alakası olmayan haberlerle Çekmeköy Belediyesi itibarına gölge düşürülmek istenmektedir." ifadelerini kullanarak, ihaleye katılan iki firmanın tekliflerinin fotokopi olduğu ve geçici teminatlarının bulunmadığı için ihale yeterliliği bulunmadığını belirtti.

CHP Çekmeköy Belediye Meclis Üyesi Sami Yayla, belediyenin araç ihalesini 24 milyon 670 bin TL fazla bedelle Akmercan Turizm Taşımacılık Şirketi'ne verdiğini iddia etmiş ve teklifi reddedilen şirketlerden birinin belediyeye ihtarname çektiğini açıklamıştı.

Çekmeköy Belediyesi, söz konusu iddialara yönelik olarak, bir açıklama yayınladı. Belediye'nin basın açıklamasında, ihalenin tamamen yasalara uygun şekilde düzenlendiği belirtildi. 

Çekmeköy Belediyesi'nin "Çamur at izi kalsın" maksatlı araç ihalesi yayınları hakkındaki açıklaması şu şekilde: 

Bazı yayın organlarında, “Tamamen yasalara uygun bir şekilde, Ultrabet hiçbir ihlal ve müdahalenin olmadığı Çekmeköy Belediyesi Araç İhalesi” çarpıtılarak; gerçeklerle alakası olmayan, yayıncılık ilkeleri ve yasalara açıkça aykırı yorumlarla haberleştirilerek, bir kamu kurumu olan Çekmeköy Belediye Başkanlığı’nın itibarına gölge düşürülmek istenmektedir.

Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden şeffaf bir şekilde yapılan ihalede; “ihaleyi kaybeden tarafların, devletin belirlediği ve tüm başvurular için istisnasız olmazsa olmaz evrakları hazırlamadığı, bu yüzden sadece teklif vererek isimlerini kayıtlara geçirdiği ama ihaleyi yasal olarak alamadıkları, bu nedenle bu firmaların yasal olarak itiraz hakları olmasına ve belediyenin bu süreci sonuna kadar beklemesine rağmen bu haklarını kullanmadıkları” gibi gerçeklere yapılan haberlerde yer verilmemiştir. İhalenin sadece sonucunu alarak gerçekleri çarpıtan bu kişi ve kurumlar, cevap hakkı doğmasına rağmen Çekmeköy Belediyesi’ne söz hakkı vermemiştir.

Kamu menfaatini gözetmek konusunda 3 dönemdir hassasiyetle çalışan Çekmeköy Belediye Başkanlığı, gerçek dışı haberler karşısında yasal haklarını kullanmaktadır ve kullanmaya devam edecektir. Gerçek dışı haber yapan medya kuruluşlarına ve kişilere gönderilen tekzip metnini kamuoyunun bilgisine sunarız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER