Cırtımanlının 2,5 yıldır çözülemeyen atık su rahatsızlığı!

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Cırtıman Mahallesinde HATSU’nun yaptırdığı kanalizasyon çalışması sonrasında kurulan atık su istasyonundan dışarı sızan pis suyun rahatsızlığını 2,5 yıldır çeken vatandaşlar soruna kalıcı çözüm istiyor.

Cırtımanlının 2,5 yıldır çözülemeyen atık su rahatsızlığı!

İskenderun’un Cırtıman Mahallesinde dışarı taşan atık sudan kaynaklanan pis koku mahalle sakinlerini isyan noktasına getirdi. Belen sınırında, İskenderun’un yaylası olan Kışın 6 bin yazın ise yaklaşık 10 bin nüfusun ikamet ettiği Cırtıman Mahallesinin sakinleri Hatay Büyükşehir Belediyesine seslerini duyurmak için bir araya gelerek haber ekibimize konuştu.

HATSU tarafından yapımı özel firmaya verilen atık su istasyonu tamamlandıktan sonra bir türlü kesilmeyen sızıntının yarattığı sorunlar yumağıyla ilgili çevre sakinleri şunları söyledi: “Sinek ve kokudan durulmuyor. 2,5-3 yıl oldu ama sistem 15 gün zor çalıştı. Sürekli arızalı olduğu için dışarı sızan atık suyun yarattığı pis koku, sivrisinek yüzünden yazlı kışlı sorun yaşıyoruz. Balkonlarda oturamıyoruz, kapı pencere açamıyoruz. Defalarca sorunun çözümü için HBB, HATSU, Milletvekillerine ulaştık sonuç alamadık. Uğraşıyorlar, ancak kesin çözü bulunamıyor. Nasıl bir sorun ki 2,5-3 yılda tamamen çözülemiyor. İnsanlar üç yılda şehir kuruyor, biz burada ufacık bir soruna halledemiyoruz! yaşanılan sorun yüzünden bu çevrede bazı mahalle sakinlerini evlerini satlığa çıkardıklarını söylüyorlar. Çünkü, ne pencere açabiliyorlar kokudan, ne de balkonda oturabiliyorlar sivrisinekten. Biz çok büyük bir şey istemiyoruz, buradan atık su sızıntısının önlenmesini, çevreye pis kokunun yayılmamasını, sivrisinek olmamasını istiyoruz yetkililerden... ”  

Cırtıman Mahalle Muhtarı Şevket Ergüven ise yaşanan durum çok can yaktığını belirterek “Halkımız kokudan duramıyor. Bu konuda HATSU ve yetkili kurumları göreve çağırıyorum. Birkaç kez görüştük yapılacağını söylüyorlar ancak mahalle sakinlerimiz de ciddi sorun yaşıyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER