Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 10 büyükelçi açıklaması: Kabul edilemez!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "10 büyükelçinin yaptığı açıklama hangi açıdan bakarsanız bakın kabul edilemez, yargıya talimat veren bir dil ve üslup kullandılar. Yeni bir açıklama yapmasa Cumhurbaşkanımızın talimatıyla sınır dışı edilmeleri konusunda çalışma başlatmıştık, içlerinde bavullarını hazırlamaya başlayanlar vardı" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden görüşmesine ilişkin konuşan Çavuşoğlu, "Talep ABD'den geldi" dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan   10 büyükelçi açıklaması: Kabul edilemez!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı bir canlı yayında, "10 büyükelçinin yaptığı açıklama hangi açıdan bakarsanız bakın kabul edilemez, yargıya talimat veren bir dil ve üslup kullandılar" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 büyükelçinin iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısında bulunmasının ardından yaşananlara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, "10 büyükelçinin yaptığı açıklama hangi açıdan bakarsanız bakın kabul edilemez, yargıya talimat veren bir dil ve üslup kullandılar" dedi.

"KABUL EDİLEMEZDİ"

Çavuşoğlu, "Büyükelçiler yeni bir açıklama yapmasa Cumhurbaşkanımızın talimatıyla sınır dışı edilmeleri konusunda çalışma başlatmıştık, içlerinde bavullarını hazırlamaya başlayanlar vardı. Bu açıklama kabul edilemezdi, yargıya talimat içeriyordu, arkadaşlarıma 'hadlerini bildirin' dedim. Bu süreçte herkes gördü ki, Türkiye'ye kimse ne parmak sallayabilir ne de içişlerine karışabilir. " ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesine ilişkin konuşan Çavuşoğlu, "Görüşme teklifi ABD'den geldi ya Roma'da G20 Zirvesi’nde ya da Glasgow'da görüşme yapabiliriz dediler. Şimdi öyle görünüyor ki görüşme Glasgow’da gerçekleşecek arkadaşlarımız saat için çalışıyorlar " dedi.

"F-35 PROGRAMINDAN HAKSIZ BİR ŞEKİLDE ÇIKARILDIK"

Bakan Çavuşoğlu, "F-35 konusunda ABD Türkiye'yi haksız bir şekilde çıkardı. F-35 programı için 1.4 milyar dolar ödeme yaptık. Türkiye’nin ya F-35 programına geri dönmesi lazım ya da Türkiye’nin parasını ödediği F-35’lerin Türkiye’ye verilmesi lazım." dedi.

Çavuşoğlu, "Eğer ABD F-35'lerimizi satmazsa biz de Su-57, Su-35 ve diğer seçenekleri değerlendiririz." dedi.

"YPG/PKK'NIN SON ZAMANLARDA SALDIRILARI ARTTI"

YPG/PKK saldırıları nedeniyle Suriye'de olası operasyona, Rusya ve ABD ile Suriye'ye ilişkin temaslara ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, "ABD ile Suriye konusunda fikirdaş ülkeler ya da uluslararası Suriye destek grubu toplantısı yapalım fikri ortaya koyduk, bunun üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, bu formatlarda sık sık bir araya gelindiğini, daha sonra Astana formatının devreye girdiğini hatırlatarak "Şimdi böyle bir toplantıya ihtiyaç var. Biz şu mesajı Ruslara da söylüyoruz, İran'a da söylüyoruz: 'Sizler gördünüz, rejime de bunu anlatın, askeri çözüm mümkün değil.'" diye konuştu.

Şam'daki terör saldırısının, rejimin İdlib'e saldırılarının ülkede anayasa görüşmelerine olumsuz yansıdığını anlatan Çavuşoğlu, "Tek çözüm bu süreç. Yani muhalefetle rejimin bir araya gelip Suriye'nin geleceği konusunda anlaşmaları." dedi.

Çavuşoğlu, Suriye'deki rejimin askeri çözümü tercih ettiğini ancak bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini belirterek siyasi sürecin desteklenmesinin önemini vurguladı.

Türkiye'nin, Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediğini kaydeden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"PKK hepimiz için tehdit. Onlar için de tehdit, bizim için de tehdit. YPG/PKK'nın son zamanlarda saldırıları arttı. Maalesef ne Rusya ne de ABD bunları geri çekme sözünde durdu. Dolayısıyla böyle durumda da kendimiz gereğini yapmamız lazım. Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği bu."

Bakan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinde dile getirdiğini, ABD Başkanı Joe Biden'la yapması öngörülen görüşmede de ele alacağını söyledi.

Çavuşoğlu, Barış Pınarı Harekatı'ndan sonra ABD ve Rusya'nın Türkiye'yle vardığı mutabakata işaret ederek şunları söyledi:

“ABD’nin bulunduğu yerlerde ABD, Rusya’nın bulunduğu yerlerde Rusya bu PKK teröristlerini 30 kilometre aşağıya götüreceklerdi. Şu ana kadar sözlerinde durmadılar. Bunlar böyle. Biz bir söz verdiğimiz zaman sözümüzde dururuz. Bir anlaşmaya imza attığımız zaman gereğini yaparız. Ama açıkça söylüyorum. Hem Rusya için söylüyorum hem ABD için söylüyorum. Sözlerinde durmadılar. Tam tersi ABD bunlara destek vermeye devam etti. Görüşmede elbette bunlar gündeme gelecek."

Olası bir operasyona ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerekli açıklamaları yaptığını belirten Çavuşoğlu, Erdoğan'ın "Bir gece ansızın" sözüne de atıfta bulundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER