Hatay'da Feyezan Kanalıda Beyaz Balıkçıllar Yaşam Alanı...

İskenderun'u sel sularından korumak amacıyla yapılan Feyezan Kanalı göçmen beyaz balıkçıllar, martılar ve birçok kuşun yaşam ve beslenme alanına dönüşünce belgesellik görüntüleriyle dikkat çekiyor.

Hatay'da Feyezan Kanalıda Beyaz Balıkçıllar Yaşam Alanı...

Kentin sulak alanlarının büyük bölümünün betona teslim olmasıyla birlikte göç sırasında İskenderun’da kalan ve her geçen gün çoğalan beyaz balıkçıllar yaşamlarını Feyezan Kanalında sürdürüyor.  

Yazı ve kışı geçirmek, üremek için Afrika'dan, Avrupa ve Asya'ya göç eden beslenme, üreme olanağı bulabilecekleri yerlere yerleşen türler olarak bilinen su kuşlarından bir grup beyaz balıkçıl birkaç yıldır İskenderun’da yaşıyor. Konaklama, beslenme ve yaşam alanları bataklıkların, sulak alanların daralması üzerine su kuşları beyaz balıkçıllar, martılar gibi ıslah edilen Feyezan kanalını yaşam alanı olarak seçti.

Az sayıdaki balıkçıl evleri olarak gördüğü kenti ikiye bölen, yaklaşık 6 kilometrelik Feyezan kanalında çoğalarak adeta bir koloni kurdu. Kanalın etrafının yüksek duvarlar ve demir korkuluklarla korunaklı olması, az da olsa içerisinde su bulunması göçmen su kuşları beyaz balıkçıllara yetiyor.

Şehrin ortasında insanların erişemeyeceği, etrafının korunaklı feyezan kanalında yaşamlarını sürdüren Beyaz Balıkçıllar ile martılar İskenderunlulara,  belgesellik görüntüler sunuyorlar.

Feyezan Kanalının her iki yakasından hiçbir zahmet yaşamadan, çamura, sazlığa girmeden bu kadar net ve çıplak gözle görülebilen martı ve beyaz balıkçıllar insanlar için büyük bir şans olarak nitelendiriliyor.  

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2022, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER