Hatay Orman Bölge Müdürlüğü'nden Yangın Tatbikatı

Dünyanın en büyük ve en güçlü orman yangını söndürme helikopterlerinden Mİ26 Hatay’da göreve başladı.

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü'nden Yangın Tatbikatı

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü, sabah saatlerinde Serinyol Orman Müdürlüğü bahçesinde yangın tatbikatı gerçekleştirdi. 
Hatay Orman Bölge Müdürü Ali Özdemir, Hatay'ın yangına birinci derece hassas bir coğrafya olduğunu belirterek "Orman yangınlarıyla hem havadan, hem karadan, teknolojinin son imkânlarını kullanarak mücadele ediyoruz. Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 19 Yangın Ekibi, 120 orman yangın işçisi, 24 arazöz, 7 su tankeri, 34 ilk müdahale aracı, 8 iş makinesi, 2 helikopter,  34 mobil su tankı, 1 treyler kara gücünü oluşturuyor.  Bölgemiz sınırlarında 8 adet gölet, 41 su toplama havuzu, 2 baraj, 51 su kaynağı bulunmaktadır. Ayrıca hizmet alımı yoluyla 2 adet yangın ekibi (15+1) alımı yapılarak yangın ekiplerimiz güçlendirilmiştir." dedi.
Müdürlüğün yeterli teknolojik donanımlara sahip olduğunu söyleyen Özdemir, "Ormanlarımız 4 Yangın Gözetleme Kulesinde personellerimiz tarafından, 5 adet mobil kamera, 3 adet sabit kamera ile 7/24 takip ve kontrol edilmektedir. Orman yangınlarına havadan da müdahale etmek için 2 adet kiralık yangın söndürme helikopteri bulunmaktadır. 2022 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde 1 adet İHA ormanlarımızı gözetleme çalışmalarında kullanılmakta ve anlık bilgi aktarımı yapmaktadır. Teknik personelimiz görüntü analizini yaparak yangında önem arz eden noktalara müdahale önceliği tanımaktadır." dedi.
Ekiplerin tüm eğitimlerinin eksiksiz bir şekilde yapıldığını belirten Özdemir "Hatay ve Kilis illerimizde bu yıl içerisinde vatandaşlarımızın yoğun talebi ile 1043 sertifikalı gönüllü eğitimi, 54 çoban/avcıya bilgilendirme, 78 köylüye önleyici eğitim, 415 askerimize orman yangınlarında müdahale etmek üzere eğitim verilmiş olup, gönüllü sertifikaları dağıtılmıştır. Ayrıca 19 Yangın Ekibimizde çalışan personellerimiz yenileme ve bilgilendirme eğitiminden geçirilmiş olup, orman yangınlarına donanımla hale getirilmiştir. 
Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından orman yangınlarında kurtarma ekibi olarak kurulan ORKUT Ekibimiz 1 Mühendis, 1 Orman Muhafaza Memuru ve 10 işçi her an hazır kıta olarak görevlendirilmiştir." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER