HATAY’DA SULAMA SEZONU DEVAM EDİYOR

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından biri olduğunu ifade etti.

HATAY’DA SULAMA SEZONU DEVAM EDİYOR

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler üreten Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, “DSİ ülkemizin kalkınmasının kilometre taşlarından olup bir markadır. DSİ’nin hizmetlerinden faydalanmayan tek bir vatandaşımız yoktur. Su hayatın merkezinde olduğu gibi kalkınmanın da merkezindedir. Susuz bir kalkınmanın mümkün olmadığı aşikârdır.  Bu kapsamda sulama projelerimiz başta olmak üzere yatırımlarımızı en kısa zamanda tamamlayarak faydaya dönüştürmek, verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız.DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.” Dedi.

HATAY’DA 01 NİSAN TARİHİNDE BAŞLAYAN SULAMA SEZONU DEVAM EDİYOR

Bu kapsamda Hatay’da 01 Nisantarihinde başlayan2022 yılı sulama sezonunda toplam 411 Bin 405 dekartarım arazisinin sulanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA,“Hatay İlimizde toplam411 Bin 405 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2022yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 1 Milyar 995 Milyon 310 BinTLkatkı sağlanmasının hedeflendiğini” söyledi.

Genel Müdür AKCA, “Çiftçilerimize bol ve bereketli bir sulama sezon dileyerek, bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi. 

SULAMA SEZONU DEVAM EDİYOR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER