İskenderun Semalarında Leyleklerin Göç Dansı

Yazları üremek için Kuzey Avrupa ve Orta Asya’ya göç eden Leylekler kışı geçirmek üzere Afrika’ya dönüşte kesişme noktası Hatay’ın İskenderun semalarında binlercesi seyri hoş bir görüntü sergiledi.

İskenderun Semalarında Leyleklerin Göç Dansı

Kışı Afrika’da geçiren göçmen kuşlar, ilkbaharla birlikte yaklaşık baş ayık üreme dönemini yaşadıkları Kuzey Avrupa ve orta Asya’dan gruplar halinde yavaş yavaş geri dönüşe başladı. Günde 7 ile 10 saat uçabilen, saatte 50 kilometre, 200-300 km yol alabilen Leylekler bugünlerde, büyük topluluklar halinde kışı geçirecekleri Afrika’ya dönüş yapıyor. Her yıl yaz mevsimde binlerce yeni yavruyu kolonilerine ekleyen ve Kuzey Avrupa ve orta Asya’dan iki farklı güzergahtan Anadolu’ya girerek yuvaya dönüş yolculuğunda kesişme noktası olan Hatay semalarından yaklaşık 900 bin ile 1 milyon leyleğin geçiş yaptığı belirtiliyor.

LEYLEKLERİN MUHTEŞEM DANSI  

Hafta sonu Hatay’ın Arsuz ve İskenderun semalarına ulaşan binlerce leylek ise gökyüzünde adeta vals yaparcasına muhteşem bir görüntü verdi. Bu anlar ise vatandaşlar tarafından cep telefonuyla kaydedildi ve sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2022, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER