Salık: Amanoslar terörden temizlendi

Amanoslar Güvenlik Korucuları Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Musa Salık, yapılan son operasyon ile Amanoslar kırsalının terörden arındırıldığını belirtti.

Salık: Amanoslar terörden temizlendi

Bölgede cansiperane şekilde görev alan koruculara teşekkür eden Salık yaptığı açıklamada; "Malumunuz olduğu üzere bölgemiz Amanos dağ silsilesinde 1990 yılından itibaren pkk terör örgütü yer bulmaya çalışmaktaydı. Sözde açılım grupları adı altında defaatle geçiş yapmaya çalışmıştır. Örgüt ana hatları itibari ile geçiş için Suriye toprakları üzerinde bulunan Afrin,Kesep, Lazkiye hatlarını kullanmış olup geçtiğimiz senelerde ise paramotor tabir edilen hafif motorlu paraşüt ile  geçiş yapmışlardır. Bu da bölgenin hem dış güçler hemde terör örgütü için stratejik ve jeopolitik önemini bir daha hatırlamamıza sebep olmuştur. Bunun yanı sıra Doğu ve Güneydoğudaki gibi  bir çok katliamlarda bölgemizde maalesef yaşanmıştır. 

YARALI MEHMETÇİKLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİM
 Terör örgüt’ün Amanoslardaki bilinen ilk sivil katliamını Samandağ Seldiren köyündeki orman işçilerini katletmek suretiyle başlamıştır. Tüm bu gelişmeler akabinde Amanos hattında gönüllü güvenlik koruculuğu ihdas edilmiştir. 1990‘ların başından itibaren Hatay ve Osmaniye de gönüllü güvenlik korucularımız bir fiil aktif görevlerde bulunmuş pkk terör örgütü mensuplarına adeta buraları dar etmiştir. Göreve başladığı ilk günden itibaren Hatay’da 12 şehit 20’de gazi korucumuz ve 55’i aşkın sivil şehidimiz bulunmaktadır. 2017 yılında açılan kadrolarla Hatay ilimize ilk etapta 500 2.etapta 250 toplamda 750 güvenlik korucusu yaklaşık 450 adette gönüllü güvenlik korucusu görevlendirilmiş olup korucularımız göreve başladıktan itibaren Amanos hattındaki PKK’lı terörist sayısında ciddi azalmalar meydana gelmiştir. En son geçen haftalarda Osmaniye-Hatay kırsalında devam eden operasyonlarda Amanoslar‘daki son iki terörist de etkisiz hale getirilmiş olup Amanoslar an itibari ile temizlenmiş bulunmaktadır. Bu sebeple şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER