Şehit Er Bayraktar'a 48 yıl sonra sembolik mezar yapıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1974 yılında barış götürmek amacıyla KKTC’ye düzenlediği harekât sırasında batan gemide şehit olan İskenderunlu Hasan Bayraktar’a 48 yıl sonra Şehitlikte sembolik mezar yapıldı.

Şehit Er Bayraktar'a 48 yıl sonra sembolik mezar yapıldı

Hatay’ın İskenderun ilçesi doğumlu, TCG Kocatepe Muhribinde er olarak görevli Hasan Bayraktar Kıbrıs barış harekâtına katıldı. Harekatın ikinci gününde TCG Kocatepe Muhribinin batması sonucu 21 Temmuz 1974 tarihinde şehit oldu. Genel Kurmay Başkanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 48 yıl sonra İskenderun Şehitliği’nde Kıbrıs Barış Harekatı şehidi Hasan Bayraktar için temsili şehit mezarı yaptırıldı ve cenaze töreni düzenlendi. 

Törene İskenderun Kaymakam vekili Payas Kaymakamı Dr. Polat Kara, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, 39. Mekanize Piyade Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Murat Fırat da bulunduğu törene, askeri ve sivil erkan, STK temsilciler Gaziler Derneği ile şehidin ailesi katıldı.  

İskenderun Şehitliğindeki cenaze törende şehidin biyografisi okundu. Ardından şehidin al bayrağın altında göklere sunulması merasimi gerçekleştirildi, ardından şehit kabrine ailesi ve protokol üyeleri tarafından toprak atıldı, karanfil bırakıldı. Askerin silahla üç pare atış yaptığı törende Kıbrıs şehidi Hasan Bayraktar ve tüm şehitlerin ruhuna Kuran-ı kerim ile dualar okundu.   

Aile yakınlarına şehidin emaneti Türk Bayrağını törenle teslim eden Kaymakam Kara, “Uğruna şehitlik mertebesine ulaşan şehidimizin emaneti Türk Bayrağını siz ailesine teslim ediyorum” dedi.  

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER