BAKAN VAHİT KİRİŞÇİ HATAY'A GELDİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Hatay’da gün boyunca çeşitli temaslarda bulundu.

BAKAN VAHİT KİRİŞÇİ HATAY'A GELDİ

Bir dizi ziyaret ve açılış için Hatay’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bein sports, Antakya’da il müdürlüğünün düzenlediği pamuk hasat günü etkinliğine katıldı. Bakan Kirişçi daha sonra Hatay Orman Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası açılışına katıldı. Kirişçi, Hatay’daki programını geçtiğimiz günlerde şehit edilen orman koruma personeli Mehmet Ali Koşar’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

HASAT PROGRAMINA KATILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, biçerdöver ve el ile yapılan hasadın ardından, ülkemizin dünyada pamuk üretiminde söz sahibi ülkelerden biri konumunda olduğunu vurgulayarak, çiftçilerimize bereketli bir hasat yılı olmasını diledi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye Vali Rahmi Doğan, TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay Milletvekilleri ve protokol üyeleri eşlik etti.

HATAY ÖNEMLİ BİR TARIM KENTİ

Hasadın ardından konuşan Kirişci, Hatay’ın, Çukurova’da bulunan önemli bir tarım kenti olduğunu söyledi.

Bakan Kirişci, dünya pamuk üretiminin yüzde 80’inin Türkiye’nin de içinde yer aldığı 7 ülke tarafından yapıldığını dile getirdi. Türkiye’nin pamuk üretiminde 7’nci, verimde ise 3’üncü sırada bulunduğunu aktaran Kirişci, “İthalat yapıyoruz. Tekstil sektörümüz var. Kaçınılmaz olarak ihtiyacımızın tamamını üretemediğimiz için ithal ediyoruz. Bu manada da dünya genelinde 5’inci sıradayız. Fakat bir taraftan da ihracatımız var. Bu konuda da 11’inci sırada olduğumuzu belirtmek isterim. 2020-2021 pazarlama yılı için çiğit yeterlilik oranımız yüzde 103,7 gibi oldukça yüksek. 2021 yılında üretimimiz 2 milyon 250 bin tondu. Bu yılın TÜİK birinci tahminine göre de bir önceki yıla göre yüzde 11,1 artarak 2,5 milyon ton düzeyinde bir üretim beklediğimizi belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Bakan Kirişci, Hatay’daki pamuk üretim rakamlarına da değinerek, “2021 yılında Hatay’da 389 bin 619 dekar ekim alanından dekarda ortalama 539 kilogram verimle 210 bin 102 ton ürün elde edilmiştir. Ülkemizdeki pamuğun yüzde 9,3 gibi önemli bir bölümü. Yani yaklaşık yüzde 10’u burada üretilmektedir. 2022 yılında dekardan ortalama 500 kilogram verim ile 277 bin tonluk üretim beklediğimizi de belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

Dekar başına destek 76 liradan 271 liraya çıktı

Desteklemelerle ilgili bilgi veren Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlık olarak çay, fındık, buğday, arpa, mısır, çeltik, üzüm gibi pek çok üründe açıklamalarımız oldu. Bunlara ilişkin desteklemelerimizi değerli üreticilerimizle, kamuoyumuzla paylaştık. Şimdi bugün de özellikle bizim mazot ve gübre desteği noktasında 2022 ürünüyle ilgili bunu da buradan güzel ilimizden, Hatay’ımızdan çiftçilerimizi de ilgilendiren bu konuyu paylaşalım istiyoruz. Öncelikle 2021 yılındaki rakamları bir hatırlatma açısından ifade etmek isterim. Mazot için dekara 68 lira, gübre için 8 lira olmak üzere toplamda 76 lira bölü dekar üzerinden destekleme ödemeleri yapıldı. Yeni öngörülen destek 2022 yılı hasadında ödenecek olan bir destek bu, 68 lira olan mazot desteğimiz 250 lira olacak. 8 lira olan gübre desteği 21 lira olacak. Dolayısıyla daha önce 76 lira olan dekar başı desteğimiz 271 lira gibi bir düzeye çıkmış olacak. Yüzde 256’lık, yaklaşık 3,5 kat artış hayırlı uğurlu olsun. Çiftçimize helali hoş olsun. Yine bizim bir fark ödemesi adı altında verdiğimiz destek var. Bu destek de kilogram başına 110 kuruş. Bu 110 kuruşla beraber şimdiki bu son mazot ve gübre desteğini de ilave ettiğimizde 1 lira 65 kuruşa denk gelen bir desteği üreticilerimize veriyor olacağız. Tekrar hayırlı uğurlu olsun.”

HATAY ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI HİZMETE AÇILDI

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, merkez Antakya ilçesinde hizmete giren Hatay Orman Bölge Müdürlüğü binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada müdürlüğün hayırlı olması temennisinde bulundu.

Orman Genel Müdürlüğünün 183 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ve önemli tecrübelerinin bulunduğunu vurgulayan Kirişci, son dönemde gerek uçak gerek helikopter gerekse insansız hava araçları noktasında ellerindeki envanteri daha da geliştirdiklerini söyledi. Yangınlara karşı gece atış yapabilen helikopterleri kullanmaya başladıklarını anımsatan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sıklıkla gündeme gelen ve polemik konusu olan Türk Hava Kurumunun uçaklarını da satın alarak bünyemize kattık. Onların gerekli denetimleri, bakımları ilgili birimlerin yapması şartıyla bu envantere kazandırdığımız artık uçak, helikopter, İHA filomuz bunlar havadakiler. Bir de karada olanlar var. Ormanla ilgili çalışanımız 21 bindi, 4-5 bin kardeşimizi daha ekledik, sayı 26 bine çıktı. Biz bunlara ‘Orman Savaşçıları’ adını veriyoruz. Tabii ki iş makinelerimiz var, arazöz başta olmak üzere dozerlerimiz, greyderlerimiz diğer müdahale araçlarımız. Bunlar da çok şükür en üst düzeye çıktı.” Kirişci, yılbaşından bugüne 1630 yangının meydana geldiğini belirterek “Bunlar 11 dakika gibi çok kısa sürede müdahale edilerek gerek havadan gerekse karadan yapılan müdahalelerle bu işin kısa sürede üstesinden gelindi. Tıpkı bizim öğleyin burada, Hatay merkezde gördüğümüz yangın gibi bu yangınlar da söndürülmüş oldu.” dedi.

BAKAN KİRİŞÇİ İNCELEME VE ZİYARETLERDE BULUNDU

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Hatay Valisi Rahmi Doğan, İl Başkanı Adem Yeşildal, Hatay Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Teşkilat üyeleri, 239 hm3 suyu Reyhanlı Barajı’na derive edecek olan toplam 3 Bin 402 m uzunluğundaki T2 Tünelinde incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldılar. Ardından Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı ziyaret eden Bakan Kirişçi Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’na katılarak çiftçilere müjdeli açıklamalarda bulundu.

ŞEHİDİN AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay programının son durağında Hatay Valisi Rahmi Doğan ve protokol üyeleri ile birlikte, yasa dışı avcılık yapan şahıslar tarafından şehit edilen Doğa Koruma ve Milli Parklar Av Koruma Memuru Mehmet Ali Koşar’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Burada şehidin ailesine taziyelerini ileten ve her zaman yanlarında olduğunu kaydeden Bakan Kirişçi Hatay temaslarını tamamlayarak kentten ayrıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER