BM Genel Kurul Başkanlığı’na seçilen Volkan Bozkır Hatay ziyaretini değerlendirdi

Türkiye’den BM Genel Kurul Başkanlığı’na seçilen ilk isim olan Volkan Bozkır, “Pandemi yüzünden 2. Dünya Savaşı sonrasındakinden daha kötü bir tabloyla karşı karşıyayız” diye konuştu. Hatay’ı ziyaretine değinen Bozkır, “Buradan BM’nin kuzeybatı Suriye’ye yönelik insani yardım operasyonları devam etmeli mesajı vereceğim. Bu koridorun kapatılması lüksü yok” dedi.

BM Genel Kurul Başkanlığı’na seçilen   Volkan Bozkır Hatay ziyaretini değerlendirdi

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, yurtdışına yaptığı ilk seyahatin son ayağında Hatay’a giderek, Türkiye’nin koruması altındaki Suriyelileri ziyaret edecek.

Bozkır, Hatay’dan dünya devletlerine, kuzeybatı Suriye’ye insani yardımların ulaştırılması için BM sınır-ötesi yardım mekanizması görev yönergesinin BM Güvenlik Konseyi’nce uzatılmasının büyük önem taşıdığı mesajını vereceğini belirterek, “Sınırın öteki tarafında insanlar açlık tehlikesiyle karşı karşıyayken, herhangi bir saikle bu koridorun kapatılması lüksü yok. BM’nin insani yardımlarının Suriye’ye kesintisiz biçimde ulaşması yönünde dünyaya mesaj vermek için gidiyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2021, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER