EXPO’NUN SÜREKLİ ERTELENMESİNİN ASIL NEDENİ NE?

Hatay Deniz Otobüsü(HADO) ve EXPO 2021 Hatay hakkında önemli açıklamalarda bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, EXPO’nun Covid 19 salgını nedeniyle 1 Nisan 2022 tarihine alındığını bildirmişti. Expo’nun daha önce 2020 Aralık’tan 2021 Nisan’a, 2021 Nisan’dan da 2021 Aralık’a ertelendiği biliniyor. Projenin bu sefer de 2022 Nisan ayına ertelenmesi “Acaba bu proje bir fiyasko mudur?” sorusunu akıllara getiriyor.

EXPO’NUN SÜREKLİ ERTELENMESİNİN  ASIL NEDENİ NE?

EXPO’nun ismi ve tarihi covid 19 salgını nedeniyle tam 3 kez değişirken, Büyükşehir’in diğer kültür ve sanat etkinliklerinin iptal edilmeden yapılması akılları daha da karıştırıyor.

Maliyette Soru İşaretleri Var

Savaş, Expo’nun maliyetinin şimdiye kadar 485 milyon lirayı bulduğunu ve Nisan ayına kadar da 1 Milyar Lira’yı geçeceğini açıkladı. İskenderun ve Defne’de iki büyük fuar alanı olan EXPO’nun şantiyeleri tamamlanmasına rağmen, açılana kadar neden iki katından fazla bir gider oluşturacağı ise merak konusu.

Diğer Hizmetler Aksıyor

Savaş’ın dilinden düşürmediği ve tabiri caizse kafasına taktığı EXPO ile uğraşmaktan, belediyenin asıl sorunlarına odaklanmadığı gün yüzüne çıkıyor. Örneğin HBB, yaz döneminde aylarca suların kesik olduğu onlarca mahalleye çözüm olarak tankerler aracılığıyla su taşımaktan öteye gidememişti. Yine yağış yaşanınca kullanılmaz hale gelen battı-çıktı köprülerine çözüm olarak bu köprüleri trafiğe kapatmakla yetinmişti.

Asıl Neden Ne?

EXPO’nun tam 3 kez açılış tarihinin değişmesine neden olan şey sadece covid-19 salgını mı yoksa bir beceriksizlik sonucu oluşan zorunlu bir erteleme mi şimdilik bilinmiyor. EXPO’nun 150 yıllık uluslararası bir organizasyon olduğu düşünülürse getirisi çok yüksek. Bundan dolayı bir başka neden olarak  “rant tutkusu mu” sorusunu da akıllara getiriyor. Daha önce de EXPO’daki rant konusuyla ilgili birçok söylentiler dolaşmıştı. Hatta Savaş’ın hissesi olan birçok şirket dökümanları da ortaya çıkmıştı. Ancak Savaş bu konuda bir şey söylememiş, soruları cevapsız bırakmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER