“GÜVENLİ MAHALLEM” PROJESİ YAKINDA BAŞLAYACAK!

2021-2022 yıllarında uygulanacak olan, "Güvenli Mahallem " projesinin tanıtımında konuşan İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, "Bizim polis olarak suç öncesi ve suç sonrası olmak üzere iki görevimiz var. Biz suç öncesi çalışmalarda ne kadar başarılıysak, aslında o kadar başarılıyız. Bizim için başarı odur. Önemli olan suçun işlenmeden önüne geçilmesidir" dedi.

“GÜVENLİ MAHALLEM” PROJESİ  YAKINDA BAŞLAYACAK!

Hatay Emniyet Müdürlüğü 2021-2022 yıllarında uygulanacak olan, "Güvenli Mahallem " projesinin tanıtımı yaptı. Hatay Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOP) konferans salonunda düzenlenen toplantıya Hatay Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İlçe Emniyet Müdürleri, Şube Müdürleri ve mahalle muhtarları katıldı.

Toplantıda konuşan İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, önemli olanın suçun işlenmeden önüne geçilmesi olduğunu, kendileri için de başarının o olduğunu söyledi.

BAŞARI SUÇUN ÖNÜNE GEÇMEKTİR

Muhtarlarla olan görüşmelerinin daha sistemli, daha profesyonel daha sonuç alıcı bir şekle bağlamak için bir araya geldiklerini belirten Arıbaş, "Gün içerisinde bir şekilde muhtarlarımızla arkadaşlarımızın bir etkileşimi oluyor. En azından suçla mücadele kapsamında, uygulamalarımız, çalışmalarımız oluyor. Her vesileyle muhtarlarımızla bir şekilde etkileşimimiz oluyor. Bu görüşmelerimizi daha sistemli, daha profesyonel daha sonuç alıcı bir şekle bağlamak istedik burada oluşumuzun ana nedeni budur.

Bizim polis olarak biri suç öncesi ve bir suç sonrası olarak iki görevimiz var. Biz suç öncesi çalışmalarda ne kadar başarılıysak, aslında o kadar başarılıyız. Bizim için başarı odur. Önemli olan suçun işlenmeden önüne geçilmesi." dedi.

KADINLAR BİZİM VARLIK NEDENİMİZ

Bu noktada hem merkezi hem de yerel seviyede suçla mücadele konusunda bir takım projelerinin olduğunu belirten Arıbaş, "Mesela ilk çırpıda aklıma gelen örnek kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele kapsamında, Asayiş Daire Başkanlığımızın organizesinde KADES denilen bir uygulama programı başlattık. Biz kadınlarımızın sebebi ne olursa olsun, şiddete maruz kalmasını istemiyoruz. Millet olarak kadın bizim kültürümüzde, töremizde, inancımızda, yaşayışımızda ne derseniz deyin çok farklı bir yeri vardır. Kadına el kaldırılmaz. Kadına saygı gösterilmeli. Saygıyı en çok onlar hak ediyorlar. Çünkü bizim varlık nedenlerimiz onlar. KADES programı da kadına şiddetin önüne geçmek için yapıldı."

MUHTARLARLA İLTİBATLI RÜTBELİLERİMİZ OLACAK

"Bu toplantının ana nedenlerinden bir tanesi de şu. Merkezdeki ve il genelindeki bütün muhtarlarımızla irtibatlı bir rütbelimiz olacak. Bu rütbelilerimiz belirlendi. Bu rütbelilerimiz vasıtasıyla muhtarlarımızla görüşmelerimiz olacak. Çünkü muhtarlarımız mahalleyi en iyi bilen, mahallece bilinen tanınan ve hatırı sayılan mahallenin temsilcileri bizim için. Bir mahallede emniyetle alakalı, güvenlikle alakalı, bizim konularımızla ilgili eksikler, talepler, beklentiler, karşılaşılan sorunlar en iyi muhtarlarımız bilir. Muhtarlarımızla görüşmelerimiz olacak bu görüşmeler neticesinde hangi mahallede hangi sorun ön plana çıkıyor? Vatandaşlarımızın bizden beklentileri nedir? Bu anlamda üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız." dedi.

VATANDAŞLARIMIZDA FARKINDALIK OLUŞTURACAĞIZ

En çok yapmak istedikleri şeyinde vatandaşlarda konuyla ilgili farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Arıbaş, " Kendi işinde gücünde olan. Sosyal hayatını yaşayan insanlarımızın hangi gerekçe ile olursa olsun birileri tarafından rahatsız edilmesini istemiyoruz. Bu iş öyle bir iş ki. Biz adım atmazsak, duyarsız kalırsak, bu konuda farkındalık oluşmaz ise, kulaklarımızı ve gözlerimizi kapadığımız yaşanmasını istemediğimiz hadiseler ile bizde karşılaşabiliriz. Çünkü hepimizin çoçukları var hepimizin bir sosyal çevresi var. Bu noktada hiç kimse bir başkasını ayıplama farklı görme lüksüne sahip değil."

POZİTİF NETİCELER ALINDI

"Biz mahalleyi sizinle tanımak istiyoruz. Biz şunu da istemiyoruz. Bu şunu yapar, bu bunu yapar. Böyle bir şey değil bizim sizden istediğimiz, mahallenizde bizim görev alanımıza giren konularla ilgili gördüğünüz eksiklikler. Şu yapılırsa çok daha iyi olur dediğiniz şeyleri paylaşmak istiyoruz. Bu anlamda İçişleri Bakanlığı'mızında Türkiye genelinde bu tip görüşmeleri, paylaşımları öncelediği bunlardan Türkiye genelinde pozitip neticelerde alındığını da biliyoruz."

MİTRİK BİNALARIN TESPİTİNİ YAPIYORUZ

"İl genelindeki bütün mahallelerde ekipler oluşturduk. Oluşturduğumuz ekiplerle bütün metruk binaların tespitini yapıyoruz, fotoğraflıyoruz. Adres bilgilerini alıyoruz. Tespit ettiğimiz metruk binalarda daha önceden, asayişe müessir, narkotik ve diğer suçlar kapsamında o metruk binalar hangi suça konu olmuş, onların icmalini çıkartıyoruz. Bunları yaptıktan sonra da ilgili birimler ile paylaşıp, yıkılması gerekenlerin yıkılması, metrukluktan çıkarılması gerekenlerin, metrukluktan çıkarılması, ya da mahkeme karar süreci tamamlanması gerekenlerinde hızlandırılması noktasında gayret sarf edeceğiz." dedi.

ŞEHRİN HER NOKTASINA AYAK BASACAĞIZ

Hiç kimsenin öğrenilmiş çaresizlikle hareket etmesini istemediklerini belirten Arıbaş, "Bu çok kötü. Biz şehrin her alanına, har noktasına nüfus edeceğiz, her alanına ayak basacağız. Bunu yapacağız ki kendi halinde masum vatandaşımız kendini güvende hissedecek. Suç işleyen ya da çocuklarımızı suça sürükleyen insanlarda rahat edemeyecek. Onlara da bi işleri yapma fırsatını tanımayacağız." diye konuştu.

İl Emniyet Müdürü Ahlmet Arıbaş'ın yaptığı konuşmanın ardından 2021-2022 yıllarında uygulanacak olan, "Güvenli Mahallem " projesinin tanıtımı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER