Hatay’da Tarla Günü’nde pamuk hasadı yapıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile bir tohumculuk şirketinin işbirliği ile Hatay’da tarla günü düzenlendi. İlk hasadında yapıldığı tarla gününe Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Progen Tohumculuk’un kurucusu Hüseyin Özbuğday, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Antakya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Öcal, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Galip Akti ve Ziraat Odası Başkanları ve pamuk üreticileri katıldı.

Hatay’da Tarla Günü’nde   pamuk hasadı yapıldı

Hatay'ın pandemi sürecinde tarımsal olarak olumsuz etkilenmediğini vurgulayan Çolakoğlu, etkinlikte yaptığı konuşmasında, "Türkiye dünyada üretilen toplam pamuğun %3'lük kısmını üreterek 7.sırada yer almaktadır. Türkiye'de 2020 yılında 3,6 milyon da alanda 1,77 milyon ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşmiştir. Türkiye'de sertifikalı tohumun yaygın olarak ekilmeye başlandığı 1997/1998 yıllarından itibaren sertifikalı tohum kullanım oranının artması ve 2012 yılında ise desteğini sertifikalı tohum kullanma şartına bağlanması pamukta verim ve kaliteyi artırarak Türkiye'yi pamuk veriminde dünyada ilk sıralara yükseltmiştir. Yüksek verim ve kalite için, hastalık ve zararlılarının yaygınlaşmasını önlemek için sertifikalı tohum kullanımından vazgeçilmemesi büyük önem arz etmektedir."

ANA UNSUR GENETİK MATERYAL OLAN TOHUMDUR

"Unutmayalım ki, tarımsal üretimde birçok faktör, verimi etkilese de, belirleyici ana unsur genetik materyal olan tohumdur. Türkiye'de pamuk ithalatı 2019 yılında 951 bin ton, 2020 yılında 1,1 milyon ton olmuştur. 2020/2021 üretim sezonunda pamuk fiyatlarındaki artış ve prim desteğinin 1,10 TL/kg olarak açıklanması pamuk sektörü açısından memnuniyetle karşılanmış olup, 2021/2022 üretim sezonunda pamuk üretiminin artışı ile ithalatta düşüş beklenmektedir. Türkiye'de pamuğun yoğun olarak üretildiği alanlar Ege, Çukurova, Güneydoğu Anadolu bölgeleri ve Antalya'dır. Türkiye'de üretimin %88'ini karşılayan 6 il sırasıyla; Şanlıurfa, Aydın, Hatay, Diyarbakır, Adana ve İzmir'dir.

ÜRETİLEN PAMUĞUN YÜZDE 10'U HATAY'DAN

"Ülkemizde üretilen pamuğun %10-11'lik gibi önemli bir kısmı Hatay ilimizde üretilmektedir. 1. ürünlerde dekar başına ortalama verim 520 kg iken, 2. ürünlerde ortalama 400 kg'dir. Hatay ilimizde Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Hassa, Altınözü, Belen ve Antakya ilçelerimizde yetiştirilen pamuk üretiminde ilimiz 331.548 da alanda 174.843 tonluk üretimi ile Türkiye 4.'südür.

2020 yılında Bakanlığımız 22 milyar TL destekleme ödemesi yapmıştır. İlimize 2020 yılında verilen toplam destek 315 milyon TL'dir. Pamuğa verilen prim kg başına 1,10 TL olup bakanlığımız tarafından ödenen toplam pamuk desteği 132 milyon 500 bin TL olmuştur. Üreticilerimize bol kazanç ve bereketli bir yıl diliyorum.' dedi.

Yapılan konuşmaların ardından pamuk hasadı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER