İSTANBUL’DA HATAY GÜNLERİ!

Hatay 4-10 ekim tarihleri arasında İstanbul Miting Alanında düzenlenecek olan İstanbul’da Hatay Günleri adlı etkinlikle tanıtılacak. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl düzenlenemeyen Hatay Günleri Hatay Valiliği’nin himayesinde Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenecek olan Hatay günleri ile ilgili Antakya’da bir basın toplantısı düzenlendi.

İSTANBUL’DA HATAY GÜNLERİ!

Toplantıda konuşan tarafından Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer, çok eski çağlardan günümüze kadar birlikte yaşamanın en güzel örneklerinden biri olan Hatay'ın bu sene birlik teması ile ses getireceğini söyledi.

BİZ BİRİZ DÜNYA BİR TEMASIYLA DÜZENLENECEK

Her yıl düzenlenerek gelenekselleşen Hatay'ın sahip olduğu sosyal kültürel yapısını, tarihini, ekonomisini ve üretim değerlerini tanıtmayı hedefleyen İstanbul'da Hatay Günleri'nin farkındalık oluşturarak ülke gündeminde etkili olmayı hedeflediğini belirten Yılmazer, "İlk defa geçtiğimiz sene pandemi koşulları nedeni ile gerçekleşmeyen organizasyon, bu sene pandemi ve doğal afetler yüzünden tüm dünyanın ve ülkemizin yaşadığı bu zorlu zamanlarda, Hatay'ın Hataylı olmanın dokusunda yer alan Birlik temasıyla örnek oluşturmayı ve ses getirmeyi hedefliyor. Bu nedenle organizasyonumuzun sloganı da, 'biz biriz Dünya bir' olarak belirledik." dedi.

HATAY GÜNLERİNDE NELER OLACAK?

Organizasyonda tamamen Hataylı esnafların yer alacağını ve Hatay'ın ürünlerinin tanıtılacağını belirten Yılmazer, "2020 yılında pandemi nedeniyle düzenlenemeyen, İstanbullularında özlediği, İstanbul'da Hatay Günleri organizasyonumuzda tamamen Hataylı esnaflarımızın ürünleri yer alacak. Hatay'ı5n artık sembollerinden biri olan Medeniyetler Korosu Konseri, Hatay Folklorunun en güzel örneklerinden biri olan kına geçesi gösterisi, yerel sanatçıların konserleri, gelenekselleşen künefe şöleninin yanı sıra Hatay'ın zanaatkarları, tarım gıda ve üreticileri ve Sivil toplum Kuruluşları yer alacak."

EL SANATLARI İÇİN ÖZEL ALAN OLUŞTURULACAK

"Geleneksel el yapımı ürünlerin daha çok ilgi çektiği günümüzde, Hatay'ın kültürünü yansıtan zanaatkarlar, özel bir alanda yer alacak olan, "Hatay El sanatları Workshop" bölümü ile 7 gün süresince katılımcılarla birlikte gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ile uygulamalı olarak üretilecek ve sergilenecek. Hatay günlerinde ayrıca özlenen lezzetlerimizde yer alacak. Dünyanın en güzel mutfaklarından biri olma özelliğini taşıyan Hatay mutfağımızın künefesi, kireçte kabak tatlısı, tepsi kebabı, kömbesi, salça ve baharatlarıyla özlenen lezzetlerimiz de İstanbullularla buluşacak." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER