KAŞIKÇI’DAN TÜRKÜLÜ GÖNDERME: “AMANOS DAĞLARI DA AŞILSIN”

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM Genel Kurulu’nda 2022 yılı Karayolları Genel Müdürlüğü bütçesi üzerine söz aldı. İskenderun – Anktaya otobanı ile ilgili bir müjde beklediğini söyleyen Kaşıkçı, Müslüm Gürses’in bir şarkısıyla gönderme yaparak Amanos Dağlarının da aşılmasını istediklerini söyledi.

KAŞIKÇI’DAN TÜRKÜLÜ GÖNDERME: “AMANOS DAĞLARI DA AŞILSIN”

“TÜRKİYE AVRUPA VE ASYA’NIN LOJİSTİK ÜSSÜ OLMALI”

Türkiye’nin Avrupa ve Asya kıtasındaki lojistik üs olmasının önemli olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Bilinmelidir ki sahip olduğumuz bu coğrafyanın bize sağladığı bu katkılar lojistik üs olma noktasında tek başına yeterli değil, bunun için de özellikle ülkemizin ulaştırma anlamında altyapısının sağlam olması lazım. Bu ise ancak limanların, havalimanlarına, kara yolu ve demir yolu hatlarına yakınlığıyla, depo ve antrepo alanlarının genişliğiyle ve bilişim sistemlerine entegrasyonunun sağlanmasıyla mümkün olacaktır. “ dedi.

“AŞILMAYAN TEK DAĞ KALDI O DA AMANOSLAR”

Türkiye'nin kara yollarında geldiği nokta gerçekten çok değerli olduğunu belirten Kaşıkçı, “ Eskiden şarkılara, türkülere konu olmuş "aşılmaz dağlar" meselesi vardı. Mesela, bir örnek vermek istiyorum: "Şu geçit vermeyen dağlar utansın." Ancak bugün geldiğimiz nokta itibarıyla aşılmaz dağlar dediğimiz dağlar, mesela Karadeniz, Ovit Tüneli'yle aşılmıştır; yine Toroslar, Pozantı tünelleriyle bir bir aşılmıştır. Ama Sayın Bakanım, aşılmayan bir dağ kaldı, o da Hatay Amanos Dağları.“

Geçit vermeyen dağların şarkılarda kalmasını istediklerini söyleyen Kaşıkçı, “17 kilometrelik bir yol olan İskenderun'dan Antakya'ya otobanımız devam ederse gerçekten çok rahat edeceğiz; tüm hemşehrilerimizin de ortak bir talebidir.” Dedi.

“HATAY’A HIZLI TREN MÜJDESİ BEKLİYORUZ”

Hatay’a hızlı tren gelmesi noktasında bir müjde beklediklerini söyleyen Kaşıkçı, “hemen kuzeyimizde Adana-Osmaniye-Gaziantep hattı devam ediyor, eğer oradan 100 kilometrelik bir bağlantı verirseniz Antakya Hatay için gerçekten çok değerli ve önemli olacak. İnşallah ben bugün akşam sizi bu müjdeyi vermekle ilgili heyecanla bekleyeceğim. “ şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER