Orta Doğu’nun Anadolu’ya, Akdeniz’e ve Avrupa’ya açılan kapısı; HATAY

Orta Doğu’nun Anadolu’ya, Akdeniz’e ve Avrupa’ya açılan kapısı; HATAY

Turizm sektörüne dair en yeni ve dikkat çekici haberlerin adresi TOURMAG Turizm Dergisi, yeni sayısında yönünü Hatay’a çevirdi. Gelişmiş gastronomi kültürü, tarihi zenginlikleri ve eşsiz doğasıyla Hatay, derginin kapak dosyasını süsledi.
“HATAY, ENLERİN VE İLKLERİN ŞEHRİDİR”
Orta Doğu’nun Anadolu’ya, Akdeniz’e ve Avrupa’ya açılan kapısı kabul edilen, ulusal ve uluslararası EXPO bahçeleriyle dünyaya açılmaya hazırlanan Hatay’ı, Serap Gürses yazdı. EXPO dünya fuarının bu sene Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla kapılarını açtığını vurgulayan Gürses; Hatay’ı medeniyetler, dinler ve kültürler mozaiği olarak tanımladı. Dergi sayfalarında, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın röportajı da yer aldı. “Hatay, enlerin ve ilklerin şehridir” diyen Başkan Savaş, önümüzdeki dönem proje ve planlarından da bahsetti. Ünlü gezi yazarı Saffet Emre Tonguç ise şehrin tarihini anlatırken, Hatay Arkeoloji Müzesi’ni de detaylı bir şekilde kaleme aldı.
YEDİ BÖLGEDEN TURİZM HABERLERİ
Türkiye’nin yedi bölgesinden özel turizm haberlerinin yer aldığı dergide Dikili ilçesinin tarihi Çandarlı Kalesi, Isparta’nın Aya Baniya Kilisesi, İnsuyu Mağarası’na yer verilirken; Mardin’in yöresel lezzetlerine, Fırat Nehri kıyısında bulunan gözetleme kulesine ve Tunceli’nin karlı kaplı zirvelerine de değinildi.
ÖZEL RÖPORTAJLAR, GEZİ YAZILARI
Ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda röportajın da yer aldığı derginin en dikkat çeken konuklarından biri, Azerbeycan Turizm Ofisi CEO’su Florian Sengstschmid oldu. Sengstschmid, Türkiye ve Azerbeycan arasındaki turizm ilişkilerini değerlendirdi. Gezi yazarlarının pandemi sonrası canlanan gezme kültürüne ilişkin deneyimleri de dergi sayfalarını süsledi. Ayşe Kaynarcalı, yakın dönemde ziyaret ettiği Mardin ve Diyarbakır’ı şiirsel bir dille anlatırken, Zerzevan Kalesi’nin ilginç hikayesine özellikle değindi. Figen Kokol ise eşsiz İngiliz bahçelerini TOURMAG okuyucuları için anlattı.
KAPADOKYA’DAN YUNANİSTAN’A, NEMİ’DEN ÇÖKERTME’YE…
Derginin Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya ve Kadir Toprakkaya, yakın zamanda deneyimledikleri Kapadokya gezisini aktardılar. Toprakkaya Ailesi, “Anadolu’nun özgür ruhu” olarak tanımladıkları Kapadokya’ya mutlaka gidilmesi gerektiğini ilettiler. TOURMAG Turizm Dergisi’nin duayen yazarlarından Yiğit Uygun ise rotayı Yunanistan’a çevirdi. Uygun, anakaranın en özel limanlarından Kavala’yı kaleme aldı. “Masallar diyarı köyler” başlıklı yazı da Filiz Sever imzasıyla Mazı, Şirince, Çökertme, Poçitel, Nemi gibi Anadolu ve yurt dışından bazı masalsı köyleri konu aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER