İNSAN İNSAN

Biz kimiz? Sen kimsin? Ben kimim? İnsan dediğin nedir? Yaşamak, yaşayabilmek yağmurun sesini duymak, karanlık geceyi aydınlatan dolunayın ışığını görmek, ağlamak gülmek, hata yapmak tekrar hata yapmak yoldan çıkmak...

Ama geri özüne dönebilmek. Benliğini bulmak hayatta savrulmadan kendi yolunda yürümek. Düşsen de kalksan da onurlu yaşamak. Seni sen yapan ne düşündün mü? Varlığının sebebi ne? Bu kadar zor değildi yaşayabilmek hakkaniyet ile. Belki sadece 3 5 kişiyiz hala insanların kalbine dokunabilen, günaydın demek hiç tanımadığın birine, ne ara bu kadar zor oldu? Biz ne zaman bu kadar çok bencilleştik. İnsan var ki onuru için 5 kuruşsuz yaşayan, insan var ki 5 kuruş için namusunu satan. Dünya ne olursa olsun iyiliğin de kötülüğün de bir karşılık bulacağı tek fani yerdir. Sen de ben de biliyoruz ki yaşadığımız hiçbirşey boşuna yaşanmış değil. Bir sebebi var bir amacı var. Açacak bir kapısı, kapatacak bir yolu var.

Herkes o çiçek bahçesinin kapısından girmek istiyor, bahçedekilere özeniyor onlar gibi olmak istiyor. Oysaki beyaz papatyanın da, kırmızı gülünde apayrı anlamları vardı gönlümüzde. Ama sen de bende o papatya gül olsun istedik. Kendini bırakıp başkası gibi olmak...

Hangi benliğe sığar bu. İnsan ne zaman kendinden vazgeçersen işte o zaman ne gül ne de papatyanın bir özü kalır o çiçek bahçesinde. Gül dikeniyle güzeldir alıyla akıyla, papatya bizden öncede vardı. Biz gidicez, bizden sonra yine yeşerecek bu topraklarda. Beli de ona hak ettiği değeri verecekler, belki de bizim gibi onu değiştirmek yok etmek isteyecekler.

Sen ve ben farklı olduğumuz için özeliz. Biz farklı olduğumuz için güzeliz. O bahçeyi bahçe yapanda sen ve bendik. Ne olduğunu neden var olduğunu unutma.

Unutursan sana elbet bir gün hatırlatırlar.

Özüne dön, kendini dinle, sev, nefret et ama ne olursa olsun kendin ol. İnsan ol...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Savas Taylan Canbolant
Savas Taylan Canbolant - 10 ay Önce

Hayatı böyle algılamak en Sağlıklı olanı.Aferin.