ÇED Toplantısında Arbede! 5 Kişi Gözaltına Alındı!

İskenderun'da yapılmak istenen madenle ilgili bilgilendirme toplantısında, madene karşı çıkan 5 kişi gözaltına alındı

ÇED Toplantısında Arbede! 5 Kişi Gözaltına Alındı!

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Kösür tepeleri mevkiinde, maden ocağı ve kırma eleme tesisi yapılmasına bölge halkı karşı çıkıyor. Mertan İnşaat Maden ve Tarım İşletmeleri adlı madencilik şirketinin Akçay Mahalle Muhtarlığı'nda yapmak istediği halkı bilgilendirme toplantısı tepkiyle başladı.

Burcu Özkaya Günaydın'ın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, İskenderun Kaymakamlığı bölgede korona nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Kaymakamlığın bu kararına rağmen, çevre derneklerinin çağrısı ile toplantının yapılacağı Akçay Mahallesi'nde çok sayıda kişi toplandı. Köy kahvesine giden yola giriş-çıkış yasaklandığı için mahallelinin bir kısmı toplantı yapılan yere gelemedi. Polisin ablukaya aldığı mahallede, madene karşı çıkanlardan 5 kişi gözaltına alındı. Mahallede abluka ve gerginlik sürüyor.

CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu:“Aldığımız Her Darbe Şeref Madalyasıdır”

CHP Hatay İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu Akçaydaki ÇED toplantısında yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

Başkan Mansuroğlu’nun açıklaması şu şekilde;

“Bugün Akçay ve Çevre Mahallerinin Kendi Doğasına, Havasına Suyuna ve Zenginliklerine Sahip çıkma Mücadelesinde Çevreyi Katleden iktidar destekli Günümüz Canavarlarına karşı verilen mücadelede İl ve ilçe yönetim kurulu üyelerim, Kadın ve Gençlik Kollarım ve Çevre Koruma Derneği  Başkanı, Sivil toplum kuruluşları beraber yaptığımiz destek açıklama ve etkinlik Çed Raporu Toplantısı Engellemesinde bizlere karşı gösterilen tutumu kınıyor, Arkadaşlarımızla Beraber Saldırı ve Almış Olduğunuz  Darbelerin Bir Şeref Madalyası Olarak Taşıyacağım. İlk Raunt Kazanilmistir. Kendi Değerlerine Sahip Çıkan Bölge Halkına ve Tüm Sivil Toplum Kuruluşlarına Şükranlarımı Sunuyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER