Deniz Müzesinde “1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları” sergisi

Çanakkale Zaferinin 107. Yıldönümü nedeniyle, Deniz Müzesinde “1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları” sergisi açıldı.

Deniz Müzesinde “1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları” sergisi

Çanakkale Savaşlarının fotoğraflarla anlatıldığı sergide, Türk Askerlerinin kullandıkları bazı eşyalar da sergilendi.

Deniz Müzesinde açılan sergiyi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tutucu, Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, Sahil Güvenlik Grup Komutanı SG. Yrb. Oğuz Emre Çiçek birlikte gezdi.

Deniz Müzesinde görevli bir subay, protokol üyelerine sergiyi gezdirirken, sergilenen eşyalar hakkında ayrıntılı bilgiler verdi ve kronolojik olarak dizilmiş fotoğraflar üzerinden de o büyük mücadelede yaşananları anlattı.

Birinci Dünya Savaşıyla başlayan süreçte, Çanakkale Boğazının geçilmek istenmesine karşı başlayan mücadelede, Nusret Mayın Gemisinin döşediği mayınlarla havaya uçurulan İngiliz Gemilerinin akıbetini anlatan subay, bu savunma karşısında İngilizlerin Çanakkale’nin denizden geçilemeyeceğini anladıklarını söyledi. Çanakkale Kara Savaşları hakkında da bilgiler aktardan subay; “Henüz başlamamış kara savaşının akışını, kaderini değiştirecek bir gelişme oluyor. 2 Şubat 1915’de Yarbay Mustafa Kemal Çanakkale 19. Tümen Komutanlığına atanıyor. Bu atamayla daha sonra ülkesine, milletine önderlik edecek, Çanakkale’de büyük kahramanlıklar sergileyecek ve bir milletin kaderini değiştirecek bir lider haline gelmesinin başlangıcı oluyor bu atama” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER