İSKENDERUN BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI! HBB’NİN İSKENDERUN SORUNU GÜNDEM OLDU!

İskenderun Belediye Meclisi gündeminde bulunan konuları görüşmek üzere Belediye Meclis Salonunda toplandı.

İSKENDERUN BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI! HBB’NİN İSKENDERUN SORUNU  GÜNDEM OLDU!

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Başkanlığında toplanan mecliste gündemde bulunan maddeler görüşüldü.

Gündem maddelerine geçilmeden önce Cumhur İttifakı meclis üyeleri ile Millet İttifakı meclis üyeleri arasında ufak çapta “arıtma” krizi yaşandı

Demokrat Parti İskenderun Belediye Meclis Üyesi Sedat Bakır, “Suya zammı engelleyen Büyükşehir belediye Meclis üyelerine teşekkür ederim. Yer altından verilen su nedeniyle ileride İskenderun’da obruklar oluşabilir. Pompalar, elektrik maliyetini engellemek adına Aslantaş Barajı'nın besleyeceği içmesuyu Arıtma tesisi neden hizmete alınmıyor? Tesis çürüyor, gerekli adımlar atılmıyor.. Büyükşehir belediyesi bu sorunu çözmelidir” dedi.

MHP İskenderun Belediye Meclis Üyesi İbrahim Yavuz; “Büyükşehir’in dedikodu ile siyaset yapmasını doğru bulmuyorum. Sahilin durumu ortada.. Her yeri su basıyor. Artma tesisinden temiz su akmıyor. Durum böyleyken, büyükşehir belediyesi Hatayspor’a bağışı düşünmek yerine, İskenderun’a sahip çıksın! Ayrıca, İş adamlarını Hatayspora bağış yaptığı kadar sınıflandırmaktan vazgeçsin. Biz İskenderun’a yatırım yapan tüm iş insanlarının yanındayız. Büyükşehir belediyesi de İskenderun’a yatırıma yönelsin.” Dedi.

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Ali Mutlu, İskenderun’a Büyükşehir Belediyesi tarafından gerekli yatırımların yapıldığını belirtti. “Yatırım yapılmıyor” söylentisinin İskenderun’u rant kapısı olarak gören şirketlerin ürettiği siyaset olduğunu söyledi.

AK Parti Belediye Meclis üyesi Erdem Ünlüçetinkaya ise HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın diyalog kapılarını kapattığını söylerken, “Sayın Lütfü başkan telefonlarımıza çıkmıyor. Biz diyaloğu nasıl kuracağız? Yolu yanlış. Hiçbir konuda yanlış yapmamaya özen gösteriyoruz. Önümüze gelen konuları anında değerlendiriyoruz. Ama Lütfü Başkan önergelerimizi bile gündeme almıyor” dedi.

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da, “Büyükşehir meclisinde çoğunluk bizde, doğru.. Ama komisyonda memur çoğunluğu onlarda.. Komisyonlarda bildiklerini okuyorlar. Bizim gündeme getirdiğimiz önergeleri idarece ret ediyorlar. Bu şekilde yapılması gereken hizmetleri ve şehir menfaatlerini nasıl konuşacağız? Lütfü Başkan, 5-6 kez oldu oturuma katılmıyor. Biz İskenderun’un haklarını Büyükşehirde nasıl masaya yatıracağız?” derken, CHP meclis üyesi Ali Mutlu da “İskenderun için hep birlikte hareket etmeye hazırız. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, bir araya gelip diyalog kanallarını kullanalım” dedi.

Bunun üzerine Ali Mutlu, HBB meclis toplantısına gitmeden önce İskenderun Belediye Meclisi’ndeki üyeler ile bir istişare yapma önerisinde bulunurken, “Herkesi İskenderun’un menfaatine uygun hareket etmeye davet ediyorum.” Dedi.

Öte yandan İşyeri açma ruhsatı olmayan esnaflara büyük bir kolaylık sağlayan Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın önergesi oy birliğiyle kabul edilirken, ruhsat harçlarında 31.12.2021 tarihine kadar tüm harçlarda yüzde 50 indirim yapıldı.

İşte Meclis toplantısında kabul edilen tüm öneriler:

  1. Denizciler Mahallesine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi hakkındaki İmar Komisyonu Raporu,oy çokluğu kabul edildi.
  2. Sarıseki Mahallesi Organize Sanayi Bölgesinin kıyı kesiminde ve deniz alanında kalan yaklaşık 24,8 hektarlık alana yönelik Ekmar Denizcilik ve Gemi Acentalığı A.Ş. tarafından liman amaçlı kullanılmak üzere sunulan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, imar komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi.
  3. Sarıseki Mahallesinin kıyı kesiminde ve deniz alanında kalan yaklaşık 6,92 hektarlık alana yönelik Yazıcı Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. tarafından liman amaçlı kullanılmak üzere sunulan 1/5000 Ölçekli İlave Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli İlave Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi,imar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.
  4. Sarıseki Mahallesinin kıyı kesiminde ve deniz alanında kalan toplamda 32430,89 m2 büyüklüğündeki balıkçı barınağı ve rekreasyon alanına yönelik yürürlükteki planın iptali için Gübre Fabrikaları T. A. Ş. tarafından 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, imar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.
  5. İsmet İnönü Mahallesi 3135 ada 18 nolu parselde konut alanı ve park alanı değişikliğine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, imar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.
  6. Şevre mıntıkası 960 ada 2-3 parselin doğusunda kalan park alanının bir kısmının trafo alanına dönüştürülmesine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, imar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.
  7. 2 mıntıka 1746 nolu parselin bir kısmı konut, bir kısmı da sağlık tesis alanı olarak planlanan alanın tamamının sağlık tesisi alanına dönüştürülmesi ve yapı yaklaşma mesafelerinin yeniden düzenlenmesine yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, imar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.
  8. Yapı Kontrol Müdürlüğünün görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarına dair yönetmeliğin görüşülmesi ile ilgili Yapı Kontrol Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.
  9. Belediyemize müracaatta bulunan işyerlerine 31.12.2021 tarihine kadar keşif ücretlerinin % 50 olarak indirimli uygulanması, ruhsat yenileme işlemlerinde alınacak ücretin 31.12.2021 tarihine kadar yenileme ücreti alınmaması, daha önce ruhsat almış ve tam olarak keşif ücreti tahsil edilmiş işyeri sahiplerine alınacak bu meclis kararına istinaden geriye dönük keşif ücreti iadesi yapılmaması hususunda gerekli meclis kararının alınması ile ilgili Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü teklifi.oy birliği ile kabul edildi.

            10) Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2021, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER