İSKENDERUN HÜKÜMET KONAĞINA KAVUŞUYOR!

İskenderun’da 72 yıl Adliye hizmeti veren, Fransız döneminde inşa edilmiş tarihi bina yeniden restore edilerek, 30 Ağustosta yapılacak açılışla 96 yıl sonra Kaymakamlık olarak kullanılacak.

İSKENDERUN   HÜKÜMET KONAĞINA   KAVUŞUYOR!

İskenderun’da Fransızlar tarafından 1925 yılında Ayvazyan adlı bir Ermeni’ye Postane binası olarak inşa ettirilen tarihi yapı 1939 yılında Hatay’ın Türkiye’ye ilhakından sonra 2011 yılına kadar İskenderun Adliyesi olarak kullanıldı.

Aradan geçen zaman içerisinde İskenderun Belediyesi, Hatay Valiliği Anıtlar Yüksek Kurulu ve bakanlıklarla yapılan girişimler sonrasında, Fransız mimarisi binanın restorasyonu yapılarak Kaymakamlık olarak yeniden dizayn edilmesine karar verildi.

5 yıl atıl kalan tarihi yapı 2016 yılında Kaymakamlık için yeniden restorasyonuna başlandı. Tarihi binada restorasyonun tamamlandığını Hatay Valisi Rahmi Doğan sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurdu.  

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel ve beraberindeki heyet ile birlikte, restorasyonunda sona gelinen İskenderun Hükümet Konağı'nda incelemelerde bulundu.

Gelinen son nokta hakkında bilgi alarak, çalışmaların ivedilikle tamamlanması konusunda talimat veren Vali Rahmi Doğan, “İskenderun Kaymakamlığı hizmet binası restorasyonu tamamlandı. Tarihi bir günde 30 Ağustos 2021 günü saat 15.00 de açılışa bekleriz. Hatay’a hayırlı olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER