İSKENDERUN OSB’DE TÜM PARSELLER DOLDU

Hatay’ın güçlü sanayi bölgelerinden İskenderun OSB, ulaşım ağlarına yakınlığı ve yatırımcıya sunduğu hizmetlerle yüzde 100 doluluğa ulaştı.

İSKENDERUN OSB’DE   TÜM PARSELLER DOLDU

İmalat sanayinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmesini ve geliştirilmesini hedefleyen, tarımsal alanın dışında verimsiz ve çıplak arazi sahalarında sanayi işletmeleri için gerekli bulunan yol, su, kanalizasyon, drenaj, enerji, haberleşme ve benzeri altyapı hizmetleri yaptırıp sanayiciye tahsisini amaçlayan İskenderun OSB, bünyesindeki 63 adet sanayi parselinin tamamı tahsis etti. İskenderun-Adana (E-5) karayolunun 12’nci kilometresinde, kuzeyde İskenderun Demir-Çelik ve Azganlık Köyü, güneyde Mersin Çayı ve Sarıseki Köyü, batıda Akdeniz, doğuda Amanos Dağı arasında kalan alan üzerinde kurulan OSB, 208 hektar büyüklüğünde bulunuyor. 1990 yılında yapımı tamamlanan ve doluluk oranı yüzde 100 olan bölgede, 32 sanayi kuruluşu faaliyet gösteriyor. Başkanlığını Ayhan Tosyalı’nın yaptığı bölgede yaklaşık 5 bin kişiye istihdam olanağı sağlanıyor. 

DÖRT İSKELESİ VAR

İskenderun OSB’deki firmaların yüzde 50’sini demir-çelik alanında faaliyet gösteren firmalar oluştururken, işletmelerin yüzde 20’si makine imalat, yüzde 20’si boru imalatı, yüzde 10’u filtre imalat alanında üretim yapıyor. Çevreye verdiği zararı en aza indirmeyi hedefleyen OSB’de, 1997 yılında faaliyete geçen ve kimyasal arıtma yapan arıtma tesisi, günlük 10 bin metreküp suyu arıtabiliyor. Önemli ulaşım ağlarına yakınlığıyla yatırımcıya cazip gelen bölge içinde dört adet iskele bulunurken, en yakın havaalanı 45 kilometre, en yakın demiryolu 3 kilometre ve İskenderun Limanı’na 50 metre uzaklıkta bulunuyor. Bölgenin içinden D-817 Karayolu da geçiyor. İskenderun OSB’deki kullanma suyu bölgedeki iki kuyudan temin ediliyor. Deponun kapasitesi 2 bin metreküpü bulurken, ayrıca üyelere bölge yakınında bulunan Derebani deresinden saatte 720 metreküp kapasiteli kullanma suyu da sağlanıyor. Üretimin hız kesmediği OSB’de, bölge genelinde yıllık 85 bin metreküp doğal gaz kullanılıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER