İskenderun’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl İskenderun‘da 19 Eylül Pazar günü düzenlenecek. Geçmiş yıllarda kentte öğretmen Aysun Yıldırım ve mühendis Hatice Kara tarafından düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bu yıl İskenderun Belediyesi öncülüğünde yapılacak.

İskenderun’da   Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

2013 yılında Türkiye´de İzmir merkezli başlayıp, birçok şehre yayılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, yıllarca gönüllü kadınlar tarafından farkındalık etkinliği olarak düzenlendi. Etkinlikteki amaç, daha çok kadın bisikletçinin yollarda olması ve kentlerde bisiklet yolları oluşturulmasını sağlamak için farkındalık oluşturmak olarak açıklandı. Yıllardır düzenlenen turlarla, kadının sokağa çıkamasının dünya değiştireceği mesajı verilmeye çalışılırken, Otomobilsiz Kentler Gününe de dikkat çekilmek hedeflendiği ifade edildi.

Tura katılacaklar kayıt yaptıracak
İskenderun halkını bisiklet turuna davet eden İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Atatürk Bulvarı üzerinde ve Atatürk Anıtı Alanı yakınlarına astırdığı dövizde, “Hareketin süslü olsun. En süslü bisiklet yarışı” ifadesine yer verdi.
İskenderun´da önceki yıllarda düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna katılmak için herhangi bir kayıt gerekmeden, kadınların bisikletlerini ve kendirini süsleyip Atatürk Anıtı Alanına giderek, tura katılmışlardı. Tura, birçok erkek de bu kadın hareketine destek vermek amacıyla bisiklete binip, pedal çevirmişti. Ancak bu yıl, etkinliği düzenleyen İskenderun Belediyesi, Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna katılmak isteyenlerin, sahildeki belediye spor kompleksine kayıt yaptırmasını ya da whatsapp bilgi hattı olan 0533 931 1559 nolu telefona başvuru yapmasını istedi.

19 Eylül Pazar günü yapılacak
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, İskenderun’da geçmiş yıllarda olduğu gibi Atatürk Anıtı alanında yapılacak. Tur 19 Eylül pazar günü saat 20.00’de başlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER