İTSO’DA Türk Dünyası ile İstişare Toplantısı Düzenlendi

Türki Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının 30. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının iş birliği ile bölgemiz iş insanlarına yönelik istişare toplantısı düzenlendi.

İTSO’DA    Türk Dünyası ile    İstişare Toplantısı Düzenlendi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda   sosyal mesafe dikkate alınarak gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Dünyada zorlu bir ticaret savaşları dönemi yaşanıyor. Özellikle ABD ve Çin arasında yaşanan ekonomik  anlaşmazlıklar  tüm dünya ülkelerini yakından ilgilendiriyor. Ayrıca Rusya’nın enerjide  dünyanın ileri gelen ülkeleri arasında yer alması tüm ülkeleri etkiliyor. Bu noktada önemli kültürel ve tarihi bağları, ortak milli ve dini değerleri olan  Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerinin her konuda iş birliği içerisinde olması daha da önem kazanıyor. Globalleşen dünyada ekonominin her konuda belirleyici olduğu günümüz koşullarında  kardeş ülkelerin birlikte hareket etmesini ve güç birliği sağlamasını Türk iş dünyasının temsilcileri olarak çok önemsiyoruz. Günden güne gelişen ilişkilerimizi daha da ileriye taşımamız  gerektiğine inanıyoruz. Bu gün sizleri İskenderun’da ağırlamaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. TÜRKSOY Kurucu Üyesi ve ülkemizin kardeş ülkeleri olan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıklarının 30. Yılında bu gün bir arada olmak bizleri çok mutlu etti” dedi.

İstişare toplantısında, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ve protokol üyeleri birer selamlama konuşması yaptılar.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, toplantıda,  Uluslararası Türk Kültür Teşkilatının  Genel Sekreteri ve yöneticileri, protokol, iş insanları, İTSO Yönetim Kurulu, Meclis üyeleri ve  üyelerine  Bölgenin ekonomik durumu hakkında sine vizyon destekli olarak sunum yaptı.

  Toplantıda TÜRKSOY Genel Sekreteri  Düsen  Kaseinov,  Özbekistan Ankara Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüreliyev, Kazakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Ashat Davuthov  kendi ülkeleri ile ilgili sunumlar yaparak,  Türkiye ile birlikte ortak ticaret yapılabileceğine dikkat çektiler ve Hataylı iş adamlarını ülkelerine davet ettiler.

İskenderunlu iş dünyası ile TÜRKSOY Heyeti toplantıda karşılıklı olarak yatırım konuları hakkında görüşlerini belirttiler.

Yapılan konuşmaların sonunda ise İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, TÜRKSOY heyetine plaket takdim ettiler.

 TÜRKSOY heyeti de, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’a  Yöresel Türk kıyafeti giydirerek hediye ettiler.

Toplantının sonunda yine TÜRKSOY Yönetimi tarafından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a  Türk dünyası için büyük değer taşıyan ‘Abay Madalyası ile verilirken, Başkan Savaş, madalyayı Hatay halkı adına aldığını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER