‘Mavi Marmara', İskenderun'da

İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, gemilerde çok detaylı inceleme yapacaklarını, bunun ne kadar süreceğini ise kestiremediğini söyledi.

‘Mavi Marmara', İskenderun'da

İsrail'in Hayfa Limanı'ndan dün TSİ 17.30'da hareket eden 'Doğançay 20' römorkörünün çektiği 'Defne-Y' gemisinin gece İskenderun Limanı'na ulaşmasının ardından bugün sabah saatlerinde 'Ocean Ergün' römorkörünün çektiği 'Mavi Marmara' adlı gemi İskenderun Limanı'na 08.15'te ulaştı, limana yanaşması için açıkta kısa süre bekletilip, takviye römorkörlerin yardımıyla 9 nolu rıhtıma saat 09.45'de yanaştı. Filodaki 'Gazze' adlı gemi de 'Söndüren 7' römorkörünün eşliğinde saat 12.00 sıralarında İskenderun'a ulaştı.

HER DELİL DEĞERLENDİRİLECEK

Gemilerin İskenderun Limanı'na gelmesiyle birlikte İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, gemilerin rıhtıma çekilmesini bizzat takip etti. Savcılık olarak yapacakları çalışma hakkında kısa bir açıklama yapan Başsavcı Mustafa Ercan, kendisiyle birlikte 4 savcının inceleme yapacağını kaydetti. Gemilerde olabildiğince her türlü delili inceleyeceklerini ifade eden Ercan, "İstanbul ve Ankara'dan uzman ekipler istedik. Pazartesi gününden itibaren gemileri inceleyeceğiz. Gemide çatışmaya dair izler, kurşun giriş çıkışları, parmak izleri ve bulduğumuz her şeyi delillendireceğiz, not edeceğiz. Delillerin etkilenmemesi için gemilere pazartesi gününe kadar girişe kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi. Ercan, gemilerdeki incelemenin ne kadar süreceğini ise kestiremediğini, çünkü çok derin ve detaylı araştırma yapacaklarını kaydetti.

TCDD İskenderun Liman İşletme Müdürü Cumhur Öztürkler ise geminin etrafını bariyerlerle çevirip, emniyet tedbirleri aldıklarını kaydederek, "Defne-Y gemisinde makineler kapalı, elektrik sistemi çalışmıyor. Tamamen römorkörler marifetiyle yanaştırdık. Pazartesi ya da hafta içi bir gün Birleşmiş Milletlerden bir heyet de gelip inceleme ve hasar tespiti yapacak" diye konuştu. Mavi Marmara gemisinin de motorunun çalışmadığı kaydedildi.

KAPTAN KÖŞKÜ'NÜN CAMLARINDA KURŞUN İZLERİ

Resmi polislerin yanı sıra 30'a yakın sivil polis, kimseyi gemilerin bulunduğu iskeleye yaklaştırmadı. Kanlı baskın görüntülerine sahne olan gemilerden Mavi Marmara'nın sol tarafındaki İHH amblemlerinin beyaz boya ile boyanması dikkat çekti. Kaptan Köşkü'nün camlarında kurşun izleri fark edildi, bazı camların da kırık olduğu görüldü. Geminin bir kamarasında yolcu eşyalarının bulunduğu öğrenildi

Gemilerde ayrıca Cumhuriyet Savcılığı ve BM temsilcilerinin yanı sıra sigorta şirketlerinin eksperlerinin de hasarla ilgili çalışma yapacakları belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER