KÖTÜ OLAYLARI DOĞRU ANLAMAZSANIZ HEP YENİSİ YAŞANIR !

Yakın tarihimizde yasanan ve ulkemizin son yillarda yaşadığı en vahşi katliamlardan olan Sivas Katliamı ve Başbağlar Katliamlarının 27. Yıldönümü yaşanırken bana göre bu olaylarin yeniden ele alınıp, incelenmesi yeni nesillere dogru olarak anlatılması önem arzetmektedir.

Bu tür olaylar vatan dediğimiz toprak parcasinda bir arada yasayan insanlarin tek millet olarak varlığını devam ettirmesinde olumlu veya olumsuz olarak etkileri olan cok önemli durumlardandır. 

Bu tur provakitif olayların yeni nesillere dogru olarak, kimler tarafindan, ne amaçla yapıldığının aktarılması gelecek adına daha doğrusu uyanık  olmaları adına bir daha yaşanmaması için cok önemlidir. 

Millet olarak farklılıklarımıza, etnik temellere dayandırılan ayrılıklara vurgu yaparak bizleri yönlendirmeye çalışan her türlü unsura karşı ciddi bir duruş sergilemeliyiz. Bu tür bir olay meydana gelmesi sırasında provokatörlerin ellerine, aklımızı,duygularımızı,kendimizi, çocuklarımızı bırakmamalıyız. 

Bir olay olduğunda  işin içine şuursuzca girmeden önce kendimize sormamız gereken ilk soru "Bu vaka kimin işine yarar?" olmalıdır. Sonrasında sormamiz gereken sorular  "Benim yaptığım insana, insanlığa yakışır mı? Yarın ben sokakta gezerken insanlarin yüzüne bakabilir miyim?" olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz iki katliamda onlarca 
hayatını kaybedenlerimizin olmasi, mahsum insanin yaşadığı aci, geride kalan insanlarda bıraktığı travmalar ve akıllarda  kalan soru işaretlerinin bir daha yaşanmaması için milletimizi oluşturan her kesim kendi üstüne düşeni yapmalı,  içerinde var olduğu kesimi mutlaka uyarmalıdır. 

Yapılacak hassiyete dayalı işler,çalışmalar, uyarılar bu tür acıların yaşanmasını engelleyecek provakatörlere, teröristlere, hesabi olan hainlere fırsat vermeyecektir.

Hem  Sivas Katliamında hem de Başbağlar Katliamında yasananların araştırılması, aydınlatılması yasanan olaylarin yeni nesilllere anlatılması, milli birlik ve beraberliğimiz için, Anadolu kültür ve medeniyeti için çok önemlidir. 

Bu vesileyle bu iki elim olayda hayatını kaybeden milletimizin evlatlarını rahmetle anıyor o acıyı hergün yasayan yakınlarına sabırlar diliyorum. 

Rabbim! Yüce Türk Milletini her türlü fitne ve fesattan ,ayrımcılıktan korusun.

Birliğimizi dirliğimizi bozdurmasın.

-

Yavuz Selim YANIK

Eğitimci

Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan Okan
İlhan Okan - 3 ay Önce

Bu tür provaktif eylemlerin çok iyi bir şekilde irdelenip analiz edilmesi gerekiyor. Özellikle gelecek kuşağa doğru olarak aktarılması ülkemizin geleceği açısından çok çok önemli. Bu tür olaylarda ön saflarda bağırıp çağıranlara ya da tetik çekenlere değil perde gerisinde görünmeyen gerçek faillere bakılması gerekiyor. Kimbilir belkide aynı ellerdir gerçek katiller..

Ekrem Korkmaz
Ekrem Korkmaz - 3 ay Önce

Ey Türk Milleti titre ve kendine dön Türkün Türkten başka dostu yoktur Türklük gurur ve şuuru islam ahlak ve fazileti çizgilerinden ayrılmazsak bu olaylar bir daha yaşanmaz hocam o olayları yapanların ipi emperyalistlerin elinde hedef Milli Devlet güçlü iktidar TTK selamlar