LÜTFİ KAŞIKÇI VİZYONU

2023 yılında şanlı cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyor olacağız. 100. Yılında  “Kaynaklarda dışa bağımlı olmayan bir Türkiye” ilkesi, Avrupa ve Türkiye’nin mevcut konumu itibariyle çok büyük önem arz ediyor. Zira tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik buhranı ülkeler, kolay kolay üzerinden atacak gibi durmuyor. Bu da kaynak arayışını her ülke için çok değerli kılıyor. Son zamanlarda Türkiye Petrolleri öncülüğünde yapılan enerji arama çalışmaları meyvesini vermeye de başlıyor.

Türkiye'nin ilk derin sondaj gemisi olan Fatih, Sakarya Gaz Sahası Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp, Amasra-1 kuyusunda da 135 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfederek; toplamda 540 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulmuştu.

Kazanımlar, geleceğimizin inşasını daha rahat yapmamızı sağlar. Hele ki mevcut ekonomik durumda dışa bağımlı olmayan bir Türkiye inşa etmek çok kıymetlidir. Yine Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, geçenlerde bir sondaj gemisinin müjdesini vererek; Türkiye'nin hidrokarbon arama çalışmalarına katılacak dördüncü sondaj gemisinin, filonun teknik açıdan hem en donanımlısı hem de en uzunu olarak "Mavi Vatan"daki hidrokarbon arama çalışmalarına güç katacacağını söyledi.

Faaliyetlerin ve kazanımların haberdar olunması ve gündemde kalması açısından, konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) gündemine taşınmasını önemli buluyorum. Zira birbirinden gereksiz onlarca mevzunun konuşulduğu Gazi Meclisimizde, biraz da Türkiye’nin geleceğine yönelik konuların tartışılmasının çok büyük sorunlar teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

Öyle ki MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, TBMM Genel Kurulu’nda çok da alışık olmadığımız türden bir konuşma yaptı. Kaşıkçı, genel kurula enerji alanında faaliyet gösteren EÜAŞ’ta Türk Mühendisler tarafından geliştiren EOS kontrol sistemini tanıttı. Bizler tabi meclis kürsüsünde daha çok polemik yaratacak abuk subuk objeler görmeye alışığız ama bu geleneği sağ olsun Kaşıkçı bozdu ve sayesinde Türkiye’yi otomasyon sistemlerinde dışa bağlılıktan kurtaracak olan ve tamamen Türk Mühendislerinin üretimi olan EÜAŞ Otomasyon Sistemleri’ni(EOS) görmüş olduk.

TBMM’de böyle vizyoner bir hareket görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ederken, bu davranışı bir Hatay milletvekilinden görmek de sevincimizi iki katına çıkardı. Sahi “Hatay milletvekili” demişken, bizim geriye kalan diğer 10 milletvekilimiz ne yapmakta? Kimisi suni gündemler yaratıp birilerine yaranmakta, kimisinin kaderi de bir belediye başkanının iki dudağının arasında kalmış durumda. Şöyle bir bakıyorum; mevcut konumlarının ve sorumluluklarının farkında olan, vizyon sahibi ve Türkiye’nin bugünü ve yarını için dertlenen milletvekili sayısı gerçekten çok az. Bize de “Öyle olana Allah kuvvet versin” demek düşer.

YORUM EKLE