Makro mu Mikro mu?

Hayat Kalori Saymak İçin Çok Kısa!
Gerçekten kimin yediği her lokmayı hesaplayacak zamanı ve enerjisi var? 

Kalori sayarak beslenerek kilo kaybettiğinizi görmek ve kontrolün elinizde olduğunu düşünmek kısa bir süre için hoşunuza gidebilir. Takıntılı bir biçimde devam ettirmeniz başarılı istikrarlı ilerlemeniz uzun vadede yemekle bağınızın kopmasına ve yürğyen kaloriler olarak görmenize yol açar. Kısa vadeli kilo kayıpları, kaybedilen kiloların çoğunu geri almanıza ve besinlerle olan ilişkinizin bozulmasına neden olur. Ve bu durumun iradesizlikle hiçbir alakası yok. 

Yediğimiz besinlerin kalitesinden ve vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu dinlemekten ziyade besinlerin miktarlarıyla meşgul olduğumuzda önemli olan kısmı kaçırırız.

Görünüşte “sağlıklı” olan ve size kilo verdiren kalori sayma yöntemi, uzun dönemde vücudunuz için hiçbir şey yapmazken, psikolojinize de zarar verir.  
Kendinizi kısıtlamak yoksunluğa, yoksunluk ise strese ve aşırı yemeye sebep olur. Ardından suçluluk ve utanç duygusu gelir ve bu yüzden daha fazla kendinizi kısıtlamaya gidebilirsiniz. Sonra tekrar yoksunluk yaşanır ve bu döngü bu şekilde devam eder. 

Bu döngüyü durdurmanın tek yolu, yiyeceklerle ilgili tüm kısıtlamalardan kurtulmak ve kalori sayımını durdurmaktır.
Kaloriye odaklanmak otomatik olarak sizi açlığınızdan, tokluğunuzdan ve yemeklerden aldığınız tatmin duygusunda uzaklaştırır. Vücudunuza güvenmeyi ve dinlemeyi öğrendiğinizde alacağınız kaloriyi ve çok daha fazlasını vücudunuzun mükemmel bir şekilde yönettiğini görüceksiniz.
Kalori saymak yerine;

Bedenini dinlemeyi öğren

Kendini aç bırakma

Sana iyi gelen besinleri yemeyi tercih et

Yemek yerken dikkatini yemeğine vermeye çalış

Evde daha sık yemek pişir

Gün içinde yeterince su içtiğinden emin ol

Sadece yemiş olmak için yeme, yediğin yemeklerin tadını çıkart

Diyet yapma
Çünkü sağlığına öncelik vermek, yediklerinizin hesabını tutmaktan çok daha değerlidir.


Soru ve görüşleriniz için,

Web : www.bivairem.com

Instagram : dyt.irempolatt

E- mail : dyt.irempolatt@gmail.com

Dyt. İrem Polat

YORUM EKLE