Bakan Koca'dan ''Covid-19'' açıklaması

Son iki yılda tüm dünyada etkisini gösteren ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan Kovid-19’un bu kış mevsiminde de etkisini göstereceği ama “gerek aşı olma oranları gerek tedavide elde edilen başarıyla hastalığın eskisi gibi etkili olamayacağı” bildirildi.

Bakan Koca'dan ''Covid-19'' açıklaması

Ülkemizde ve ilimiz Hatay’da da etkisini gösteren koronavirüs salgını ile mücadelede zor günler yaşandı. Vatandaşlar, yaklaşan kış mevsimi öncesi tedirgin olduklarını belirtirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması ile biraz olsun rahatladılar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 salgınından ne zaman çıkılacağına vatandaşlardan gelen soruyu yanıtlarken salgının henüz ortadan kalkmadığını ancak etkisini yitirdiğini söyledi. Türkiye’nin iki yıl önceye göre hastalıkta mücadelede çok önemli tecrübeler edindiğini kaydeden Koca, “Gerek aşı olma oranları gerek tedavide elde edilen başarı hastalığın etkisinin azalmasında etkili oldu.” ifadelerini kullandı.

KOVİD-19 ARTIK BİR KORKU UNSURU DEĞİL

Dalgalı seyir izleyen hastalık nedeniyle belirli dönemlerde vaka sayılarında artış yaşandığını dile getiren Bakan Koca, “Avrupa’da vaka sayıları yeniden artmaya başladı. Bu durumun bize yansıması genellikle 3-4 hafta sonra oluyor. Bizde de vaka sayılarında artışlar olabilir. Dediğim gibi artık Kovid ile yaşamayı öğrendik. Önemli bir tedbirimiz de aşılar. İleri yaştaki tüm vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemli. Kovid-19 artık bir korku unsuru olmamalı. Riskli gruplarda hatırlatma dozlarını ihmal etmememiz önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

KASIM-ARALIK AYLARINA DİKKAT!

Aşılama sayısında düşüş olup olmadığı konusunda ise Koca, birincil aşılamada çok yüksek oranlara ulaştıklarını bildirdi.

Vatandaşların bu konuda büyük hassasiyet gösterdiğini ve salgının yıkıcı etkisini bertaraf ettiklerini kaydeden Koca, şöyle devam etti:

“Hatırlatma dozu aşılarında da bir sorun yok. İleri yaştaki vatandaşlarımız her zaman uyarılarımızı dikkate alarak aşılarını oldular. Riskli gruplardaki kişiler de hatırlatma dozlarını oluyorlar. Buradan bir kere daha çağrıda bulunayım. Risk grupları ve ileri yaştaki vatandaşlarımız hatırlatma dozlarını ihmal etmesinler. Kasım-aralık öncesi hazırlığımızı yapalım, büyüklerimize bir an önce aşılarını tamamlatalım. Aşı etkilerini de yan etkilerini de merkezi olarak takip ediyoruz. Aşı yan etkilerine yönelik tedbir gerektirecek özel bir durum tespit edilmedi.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER